Když nás zradí krev
Praha
Rakovina krve, diagnóza, která zasáhne ročně přes tisíc pacientů, zní děsivě. Existuje řada typů této zhoubné nemoci i způsobů léčby. A řada z nich má naštěstí příznivou prognózu.
Fotogalerie k článku
Leukémie je rakovina krevních buněk. V kostní dřeni se v případě leukémie začne tvořit velké množství bílých krvinek na úkor červených a krevních destiček. Tato genetická odchylka některých buněk způsobuje, že některá z kmenových buněk, z nichž se tvoří nové buňky červené i bílé řady, onemocní a její genetickou chybu pak mají všechny dceřinné buňky, které z ní vznikají. Vznik rakoviny krve není dosud známý, některé typy leukémie mohou být částečně i dědičné. Existují rizikové faktory, které ke vzniku poruchy krvetvorby přispívají a mezi ně patří chemoterapie, vystavení organismu radiačnímu záření, působení chemických látek, například pesticidů, kouření a dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí.
Nečekaná rána
Zrádnost nemoci spočívá v tom, že se na ni často přijde náhodou, při vyšetření krve ze zcela jiných důvodů. Signály, které mohou naznačovat, jsou časté krvácení z nosu, z dásní, tvorba modřinek bez zjevných příčin, výskyt drobných červených teček na pokožce těla a potíže, které prožíváme občas všichni: únava, bolesti hlavy a kloubů, slabost, noční pocení a horečka, časté infekce.
Některé typy onemocnění
Leukémie se týká všech věkových skupin, důležité je, zda se jedná o akutní, která má velmi rychlý a progresivní postup nebo chronickou. Akutní myeloidní leukémie může postihnout převážně lidi ve vyšším věku, ale nevyhýbá se ani dětem. V těle nemocného jsou přemnožené bílé krvinky, u některých může být až 10x vyšší, než je běžné. Nemocný má zvýšenou krvácivost a je chudokrevný, protože má méně červených krvinek a krevních destiček. Léčba se zaměřuje na odstranění leukemických buněk, a to chemoterapií, případně ozařováním. Akutní lymfoblastická leukémie se nejčastěji projeví u dětí do 5 let věku a bílé krvinky utlačují zdravé a narušují krvetvorbu. Dobrá zpráva je, že úspěšnost léčby je vyšší než 80 procent! Chronická lymfocytární leukémie je nejrozšířenějším typem a zasahuje starší populaci po padesátce. Mnohem častější je u žen a tento typ je zatím neléčitelný. Chronická myeloidní leukémie také patří do kategorie 45+ a trochu častější je u mužů. Budoucí prognóza záleží na tom, v jakém stádiu se u nemocného odhalí. Díky vědeckým pokrokům se stále zlepšují i léčebné možnosti řady typů leukémie. Vždy je výhodou, když se na onemocnění přijde co nejdříve.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice PR zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 129397 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Tisíc hlasů adventu 2024 - Praha
22.12.2024 - 22.12.2024
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, neděle 22. 12. 2024 v 16.00 a 20.00 hodin
Vánoční jízda Posázavím 2024 - Praha
27.12.2024 - 27.12.2024
Praha hl. n.
Prosincová jízda zvláštního rychlíku dolním a horním Posázavím s vůní svařáku. Řazen barový vůz s hudebním doprovodem.…
Novoroční jízda na Jedlovou 2025 - …
01.01.2025 - 01.01.2025
Praha hl. n.
První jízda zvláštního rychlíku v novém roce. Praha – Svor – Jedlová a zpět. Novoroční výšlap po červené turistické…
Mozart vs. Salieri aneb jak to bylo…
06.01.2025 - 06.01.2025
Vinohradská 1409/12,…
Studio 1, Český rozhlas, pondělí 6. 1. 2025 v 19.30 hodin