Zřícenina hradu Rabštejn
Oskava
Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Rabštejn, nebo-li Havraního kamene, lze nalézt na strmém vrcholku přibližně 2 km severně od obce Bedřichov. Odtud k volně přístupnému hradnímu areálu vede turistické značení.Historie hraduRabštejn byl založen přibližně na přelomu 13. a 14. století, osoba zakladatele není známa. Poprvé se v písemných pramenech objevuje roku 1318, kdy jej olomoucký biskup Konrád p…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Oskava
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Šumperk
- Obec
- Oskava
- Telefon
Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Rabštejn, nebo-li Havraního kamene, lze nalézt na strmém vrcholku přibližně 2 km severně od obce Bedřichov. Odtud k volně přístupnému hradnímu areálu vede turistické značení.
Historie hradu
Rabštejn byl založen přibližně na přelomu 13. a 14. století, osoba zakladatele není známa. Poprvé se v písemných pramenech objevuje roku 1318, kdy jej olomoucký biskup Konrád postupuje Janovi Lucemburskému poté, co jej dobyl na stranících odbojného Jindřicha z Lipé. Po smíru Jan Lucemburský Jindřichovi hrad vrátil a roku 1355 jej Pertold z Lipé prodává moravskému markraběti Janu Jindřichovi. Markrabata jej pak často zastavovala. Husité si z Rabštejna učinili svou základnu a sužovali odtud okolí. V roce 1464 se zástavním držitelem hradu stal Jindřich z Jenštejna a byl to pravděpodobně on, kdo se zasloužil o rozšíření hradu o předhradí. Jiří a Čeněk Tunklové z Brníčka z hradu podnikali záškodnické akce proti straníkům Matyáše Korvína, který to nemohl nechat bez odplaty a roku 1483 Rabštejn dobylo jeho vojsko.
Hrad byl jakožto správní sídlo panství obnoven, opuštěn byl až po vybudování tvrze v nedalekých Janovicích po polovině 16. století. Roku 1586 se uvádí jako pustý, stále zde ovšem fungovalo vězení pro hříšníky proti vrchnosti. Za třicetileté války byl Rabštejn nouzově opevněn Švédy, kteří odtud drancovali okolí. Teprve po roce se je podařilo císařským vypudit. Posledním obyvatelem hradu byl hajný, který jej opustil na konci 17. století.
Podoba hradu
Jádro hradu se rozkládalo na třech ostrých skaliscích, mezi nimiž vedla hradba. Na nejvyšším skalisku stávala pravoúhlá věž. Brána byla prolomena v jihozápadní hradbě a bránila ji navíc oblá bašta. Pod skaliskem s věží stávala zalomená budova paláce. Temeno dalšího skaliska, dnes přístupného po žebříku (výhled), sloužilo jako pozorovatelna okolí. Mezi tímto skaliskem a posledním třetím stával další palác. Ve svahu jižně pod jádrem vzniklo v 15. století předhradí. Tvořila jej hradba s třemi baštami (lichoběžníková, hranolová a zaoblená), které byly vybaveny pro postavení děl. Uvnitř předhradí stávala podélná budova při východní hradbě a dva objekty volně v nádvoří. Dnes jsou zde k vidění větší či menší střepy zdí.
Tipy na výlet
V nedalekém Sobotíně se nachází dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého - Kepáčov. U stejné obce najdete také přírodní útvar Ztracené kameny. Zastavit se můžete také na zámku Sobotín, skanzenu v Rapotíně nebo vystoupit na vrch Pecný u Vernířovic. V o něco vzdálenějších Velkých Losinách je k vidění ruční papírna, krásný renesanční zámek a samozřejmě známé termální lázně.
Ubytovat se můžete v Šumperku nebo ve Velkých Losinách.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21478 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz