Zřícenina hradu Frymburk
Nový Hrádek
Malebná a příležitostně přístupná zřícenina hradu Frymburka stojí na ostrohu, obtékaném říčkou Olešenka, nedaleko městečka Nový Hrádek. Z jeho centra je to na hrad po turisticky značené cestě necelý půlkilometr.Historie hraduStavebník hradu, který se činil v průběhu první poloviny 14. století, nám není znám. Poprvé se na hradě připomíná až roku 1354 Matyáš z Frymburka. Po něm na hradě sídlili pán…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Nový Hrádek
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Nový Hrádek
- Telefon
Malebná a příležitostně přístupná zřícenina hradu Frymburka stojí na ostrohu, obtékaném říčkou Olešenka, nedaleko městečka Nový Hrádek. Z jeho centra je to na hrad po turisticky značené cestě necelý půlkilometr.
Historie hradu
Stavebník hradu, který se činil v průběhu první poloviny 14. století, nám není znám. Poprvé se na hradě připomíná až roku 1354 Matyáš z Frymburka. Po něm na hradě sídlili páni z Lipé a následně páni z Dubé. Okolo roku 1373 koupili hrad páni z Opočna, z nichž poslední zemřel roku 1431. Následoval soudní spor o držbu Frymburka mezi Jiříkem z Dubé a Alešem ze Šternberka, jehož výsledek bohužel neznáme. Počátkem 16. století byl již hrad v držení Andělů z Ronovce, okolo roku 1534 jej získali Trčkové z Lípy. Koncem 16. století začal pustnout, sloužil jen jako příležitostné obydlí panským úředníkům. Zkáze hradu napomohli roku 1628 vzbouření sedláci a nedlouho poté švédští vojáci. Hrad po těchto ranách již nebyl obnoven.
Dispozice hradu
Hradní dispozice byla dvojdílná. Malé předhradí dnes zaujímá objekt hájovny. Hradní jádro bylo chráněno silnou hradbou oválného půdorysu. Na nejvyšším místě do ní byla zakomponována velmi mohutná věž o průměru 18 metrů. K ní se z obou stran přikládaly budovy. Nádvoří též obsahovalo studnu. V době třicetileté války zde vyrostly dva bastiony, dnes dochované v reliktech. Hradní jádro se dodnes pyšní vysokými zdmi. O záchranu hradu se staral Kruh přátel hradu Frymburku, v současnosti pak Společnost ochránců památek ve východních Čechách společně s hradními pány - rodinou Kahounových.
Tipy na výlet
Za návštěvu jistě stojí vojensko-historická památka, pevnost Dobrošov. V nedalekém Náchodě najdete rozsáhlý renesanční zámek, Galerii výtvarného umění či Regionální muzeum. V Novém Městě nad Metují pak stojí za vidění barokní zámek nebo Městské muzeum.
Ubytovat se můžete v Novém Městě nad Metují.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21418 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz