Zámek Slezské Rudoltice
Slezské Rudoltice
Slezské Versailles, jak je zámek ve Slezských Rudolticích nazýván, nalezneme v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku, při hranici s Polskem.Historie zámkuVe vsi Rudoltice, byla postavena na přelomu 15. a 16. století středověká tvrz. Panství rodu Supů z Rulštejna převzali na přelomu 16. a 17. století Sedlničtí z Choltic a přestavěli ji na pohodlnější renesanční zámek. Po Bílé hoře j…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Slezské Rudoltice
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Bruntál
- Obec
- Slezské Rudoltice
- Telefon
Slezské Versailles, jak je zámek ve Slezských Rudolticích nazýván, nalezneme v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku, při hranici s Polskem.
Historie zámku
Ve vsi Rudoltice, byla postavena na přelomu 15. a 16. století středověká tvrz. Panství rodu Supů z Rulštejna převzali na přelomu 16. a 17. století Sedlničtí z Choltic a přestavěli ji na pohodlnější renesanční zámek. Po Bílé hoře jim byl majetek zkonfiskován pro jejich účast ve stavovském povstání. Novým vlastníkem se stal hrabě Maxmilián z Dietrichštejnu, který jej záhy prodal Jiřímu, svobodnému pánu z Hodic. Tím začala nová etapa zámku. Hrabě Karel Josef z Hodic provedl koncem století velkorysou přestavbu na honosný barokní zámek.
Barokní zámek
Přestavbou vznikla čtyři jednopatrová křídla uzavírající čtvercové nádvoří. V průčelním křídle s nárožními rizality je půlkruhově zaklenutý průjezd s balkonem a zdobeným portálem, zdůrazněným hranolovou věží. Interiéry zdobily ornamentální a figurální motivy a fresky. V objektu bylo 58 obytných místností. Zámek obklopoval velkolepý romantický park, v němž bylo umístěno několik tisíc větších i drobných staveb, plastik a vodních hříček, jejichž rozmanitost a množství nemá v historii našich zámeckých parků obdoby. Byla tu umělá hradní zřícenina, druidská svatyně, čínský a byzantský chrám, pagoda, mešita, poustevna, miniaturní město.
Hrabě Albert z Hodic
Důležitou postavou rodu Hodiců byl hrabě Albert. Studoval ve Vídni a procestoval téměř celou Evropu, no jeho obdiv však patřil Itálii, která ho okouzlila uměleckými památkami. Rudoltický zámek se stal za Alberta jedním z kulturních center Slezska. Kulturní dění představovalo divadlo a také zámecká kapela. Přechodně v ní působil slavný hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu a Karel Hanke. K významným hostům patřil pruský král Fridrich II., rakouský císař Josef II. a zejména francouzský literát a filosof Voltaire, který byl vyhnán z Paříže a pronásledován za hlásání názorové svobody. Není pak divu, že se zámku říkalo právě "Slezské Versailles". Nákladný život však hodicovské jmění vyčerpal, Albert tak začal rozprodávat zámecké vybavení a nakonec, ze strachu před exekucí, uprchl do Polska.
Po útěku hraběte se na rudoltickém panství vystřídalo několik majitelů a zámek začal chátrat. Byl užíván dokonce i jako textilka. Posledním soukromým majitelem byl do roku 1942 koňský handlíř Franz Andres. V časech druhé světové války zde sídlilo berlínské odposlouchávací oddělení Gebelsova ministerstva. Po válce byl zámek využíván účelově, byl těžce poškozen a z cenných sbírek a honosné výzdoby i parku se nám dodnes nezachovalo téměř nic. Dnes je rudoltický zámek v rukou státu a od roku 2006 je částečně znovuotevřený veřejnosti. Tak máme opět možnost se přímo seznámit s jedinečnou historií této v minulosti slavné stavby, která byla jedním z významných kulturních center Slezska.
Tipy na výlet
Navštívit můžete Muzeum v Bohušově, zříceninu hradu Fulštejn, renesanční zámek Linhartovy, zámek Dívčí Hrad, Liptaňský bludný balvan nebo se rozhlédnout z rozhledny Strážnice u Liptaně. V Krnově je k vidění kostel sv. Martina, kostel sv. Ducha, klášter Minoritů s kostelem Narození Panny Marie, městské muzeum, rozhledna Cvilín nebo rozhledna Ježník.
Ubytování najdete v Osoblaze nebo v Třemešné.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19954 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz