Zámek Moravské Budějovice
Moravské Budějovice
Renesanční zámek Moravské Budějovice leží v centru stejnojmenného města u hlavní silnice Jihlava – Znojmo, 18 km od Třebíče, okres Třebíč, kraj Vysočina.Historie zámkuMoravské Budějovice náležely k borovskému zeměpanskému zboží, které bylo v 15. století lenním vlastnictvím rodu Borovských z Lichtenburka. Jindřich z Lichtenburka prodal v roce 1522 město bratrům Zdeňku a Burianu z Valdšte…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Moravské Budějovice
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Třebíč
- Obec
- Moravské Budějovice
- Telefon
Renesanční zámek Moravské Budějovice leží v centru stejnojmenného města u hlavní silnice Jihlava – Znojmo, 18 km od Třebíče, okres Třebíč, kraj Vysočina.
Historie zámku
Moravské Budějovice náležely k borovskému zeměpanskému zboží, které bylo v 15. století lenním vlastnictvím rodu Borovských z Lichtenburka. Jindřich z Lichtenburka prodal v roce 1522 město bratrům Zdeňku a Burianu z Valdštejna. Zdeňkovi z Valdštejna bylo panství pro účast na stavovském povstání z let 1618 – 1620 zkonfiskováno a v roce 1626 darováno plukovníku Hanibalu ze Schaumburku. Hanibalův dědic, hrabě Rudolf Jindřich ze Schaumburku nechal vystavět v letech 1666 – 1672 na Dolním náměstí na místě čtyř renesančních měšťanských domů nový barokní zámek. K jeho stavbě bylo částečně použito stavebního materiálu z hradu. Rovněž původní stará radnice, kterou charakterizují renesanční psaníčková sgrafita a renesanční portál s letopočtem 1592, byla architektonicky pojata do zámeckého areálu, aniž by její podstata byla porušena. Hrabata ze Schaumburku vlastnila budějovické panství do roku 1736, kdy je koupil hrabě František Václav Wallis. V držbě tohoto rodu byl zámek až do roku 1924, kdy jej Josef Wallis odkázal Anně Marii Schafgotschové. Po roce 1945 přešli Moravské Budějovice do vlastnictví státu, dnes je zámek v rukou města Moravské Budějovice.
Dispozice zámku
Zámek je jedno a dvoupatrová obdélníková budova s věží, honosným barokním portálem a s mohutnou mansardovou střechou. Zámek je stejně jako hospodářské objekty na nádvoří v jádru renesanční, se zbytky sgrafitové výzdoby pod novější omítkou a figurálními i ornamentálními malbami v interiérech, které jsou pozůstatkem bývalých domů. Zajímavá visutá chodba spojuje zámek s panskou oratoří v blízkém kostele sv. Jiljí. Pozoruhodné je vstupní schodiště a několik sálů s barokní štukou. Zachována je zde také část renesančního interiéru bývalé radnice se zbytky renesančních nástěnných maleb.
Prohlídka zámku zahrnuje historické renesanční a barokní interiéry se štukovou a malířskou výzdobou (panské pokoje, lovecký salon). V zámku sídlí Muzeum Vysočiny, které nabízí expozici zaniklých a zanikajících městských řemesel (cínař, zbrojíř, kloboučník, kožešník, pilníkář, perleťář, hřebenář aj.). Návštěvníci si mohou prohlédnout také nálezy jihomoravského archeologa Jaroslava Palliardiho a část expozice věnovanou dějinám města. Z věže kostela sv. Jiljí je možné se pokochat nádherným výhledem.
Tipy na výlet
V Moravských Budějovicích dále najdete masné krámy nebo středověký dům. Dále můžete navštívit barokní zámek Hostim, zříceninu hradu Bukovina, zříceninu letohrádku s kaplí Vícenice, vodní nádrž Jevišovice nebo zámek Jevišovice. O něco jižněji se nachází zřícenina hradu Šenkenberk. V Jaroměřicích nad Rokytnou mají Muzeum Otokara Březiny.
Ubytovat se můžete v Třebíči.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19921 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Průvod andělů s betlémským světlem …
22.12.2024 - 22.12.2024
Bazilika sv. Prokopa,…
Historicky první Průvod andělů s Betlémským světlem.