Zámek Dívčí Hrad
Dívčí Hrad
Renesanční zámek Dívčí Hrad stojí na ostrohu nad údolím říčky Osoblahy u stejnojmenné obce, 14 km od Krnova.Hrad jako předchůdcePanství Dívčí hrad, dříve též Děvice, bylo původně součástí opavského knížectví. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, který vystavěli leníci olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Poprvé se hrad výslovně uvádí roku 1267. Držitelé zdejšího sídla se …
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Dívčí Hrad
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Bruntál
- Obec
- Dívčí Hrad
- Telefon
Renesanční zámek Dívčí Hrad stojí na ostrohu nad údolím říčky Osoblahy u stejnojmenné obce, 14 km od Krnova.
Hrad jako předchůdce
Panství Dívčí hrad, dříve též Děvice, bylo původně součástí opavského knížectví. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, který vystavěli leníci olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Poprvé se hrad výslovně uvádí roku 1267. Držitelé zdejšího sídla se často střídali, sídlil zde Beneš z Kravař, opolská knížata, páni z Vrbna a od roku 1460 ho drželi bratři biskupa Tasa z Boskovic. Hrad stál na místě nynějšího zámku, na mírném návrší nad říčkou Osoblahou. Byl tak chráněn přirozeným vodním příkopem a valem, na západní straně pak ještě druhým vodním příkopem, jehož zbytky můžeme dosud vidět. Menší zbytky někdejšího hradního příkopu se podnes zachovaly i na jižní straně. Při tažení uherského krále Matyáše Korvína Slezskem roku 1474 byl Dívčí Hrad dobyt a pobořen.
Renesanční zámek
Maidburg opět střídal majitele, až jej v roce 1573 získal Hynek Bruntálský z Vrbna a započal zde, na troskách hradu, stavět opevněný renesanční zámek, který zřejmě dobudovali Sedlničtí z Choltic. Tehdy získal zámek jednotný renesanční ráz a ani pozdější úpravy, zvláště v 19. století, nezměnily jeho stavební a funkční dispozici. Renesanční zámecká stavba na místě původního hradu je nová od základů. Sedlnickým byl po Bílé hoře zámek zkonfiskován, Dívčí Hrad tak získal roku 1624 řád německých rytířů. Od něj jej pak převzali johanité, později maltézský řád, který zde zřídil svou komendu. V jeho držení zůstal zámek spolu se statkem i po roce 1918. V současnosti je zámek nepřístupný a ve státních rukou (Zdravotnické potřeby a.s.).
Podoba zámku
Samotný zámek je jednoposchoďová budova čtvercového půdorysu s věží nad vstupní bránou a se čtyřmi válcovými věžemi, ukončenými cimbuřím. Dvě jsou dnes z větší části pobořeny. Hlavní průčelí je členěno kamenným reliéfně zdobeným portálem, který rámují kanelové polosloupy. Architektonické členění vnitřních prostor je jednoduché - místnosti přízemí i patra jsou seskupeny kolem podélné síně, která prochází středem objektu a do níž se vchází hodnotným edikulovým portálem s ionskými polosloupky. V přízemí jsou klenby místností ozdobeny lunetami a štukovými žebírky, v patře mají jednoduchý trámový strop.
Tipy na výlet
Navštívit můžete Muzeum v Bohušově, zámek Slezské Rudoltice, zříceninu hradu Fulštejn, renesanční zámek Linhartovy, Liptaňský bludný balvan nebo se rozhlédnout z rozhledny Strážnice u Liptaně.
Ubytování najdete v Osoblaze.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19932 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz