Tvrz Janovice nad Úhlavou
Janovice nad Úhlavou
Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.Ves Janovice již koncem 13. století patřila Janovským z Janovic. Předpokládá se, že již v té době sídlili na hradě, který se v písemných pramenech poprvé objevuje až roku 1327. V tom roce jej Jan Lucemburský …
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Janovice nad Úhlavou
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Klatovy
- Obec
- Janovice nad Úhlavou
- Telefon
Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.
Ves Janovice již koncem 13. století patřila Janovským z Janovic. Předpokládá se, že již v té době sídlili na hradě, který se v písemných pramenech poprvé objevuje až roku 1327. V tom roce jej Jan Lucemburský prodal Petrovi z Rožmberka. Nedlouho poté však již byl opět v držení Janovských z Janovic, kteří jej s krátkou přestávkou drželi až do roku 1674. V roce 1520 byl hrad dobyt a pobořen, to zde totiž seděl loupeživý rytíř Petr Sud z Řenče. V roce 1524 jej opět drží Janovští. Když roku 1674 Janovice koupil pražský arcibiskup Matyáš Ferdinand Sobek z Bilenberka, jádro již bylo zpustlé a obývánívhodné byly pouze budovy v předhradí. Nedlouho poté, roku 1683, kupuje Janovice Vilém Albrecht Kolovrat-Krakovský a připojuje je k dešenickému panství. Budovy předhradí byly nadále využívány hospodářsky. Na počátku 19. století areál hradního jádra zakoupila obec a nechala zde zřídit hřbitov.
Janovický hrad byl postaven v rovinaté krajině a proto byl koncipován jako vodní. Zčásti bylo využito přírodního toku a další partie hradu byly chráněny dodnes patrnými hlubokými a zavodněnými příkopy. Čtverhranné jádro je dnes díky úpravám na hřbitov špatně čitelné. Podle popisu z roku 1539 víme, že se zde nacházela věž, palác a další objekty. Dnes se zde z hradního jádra nachází pouze zlomek obvodové hradby v severozápadním nároží. Budovy v přehradí jsou dnes převážně renesančního původu a gotickými prvky.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21379 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz