Teplice
Teplice
Teplice jsou statutární město v Ústeckém kraji. Jsou lázeňským městem, které leží na úpatí horského masivu Krušných hor, 15 km západně od krajského města Ústí nad Labem. Teplice mají zhruba 51 tis. obyvatel a jsou turisticky velmi atraktivní. Zejména pro svou polohu nedaleko hranic se SRN a množství zámků, hradů a dalších historických památek v jejich blízkosti, Krušné hory jsou potom častým cíle…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Teplice
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Teplice
- Obec
- Teplice
- Telefon
Jméno Teplice je slovanského původu a znamená místo s vývěrem teplých pramenů. První zmínku o městu s tímto jménem najdeme v tzv. Jarlochově kronice z počátku 13. století. Prvopočátky města se však vážou k založení teplického kláštera ve dvanáctém století. Zřejmě v blízkosti starší slovanské vesnice založila kolem roku 1160 královna Judita, manželka Vladislava I. klášter benediktinek. Mateřským klášterem byl klášter sv. Jiří v Praze na Hradčanech. Tímto založením sledoval královský pár upevnění vlastního postavení proti množícímu se zakládání klášterů z popudu šlechty. Založení u teplých a léčivých pramenů nebylo náhodné. Benediktinský řád má totiž ve své reguli i povinnost péče o staré a nemocné a řeholnice zcela jistě při svém poslání pramenů využívaly. Jinak první důvěryhodná zmínka o teplických léčivých pramenech pochází až ze 16.stoeltí.Ani zasvěcení kláštera a jeho kostela nebylo učiněno bez rozmyslu - sv. Jan Křtitel je podle křesťanské liturgie patronem vod, zejména těch léčivých.
Po zhruba stovce let vzniká opevněné gotické město na obdélném půdoryse. Teplicemi procházela významná obchodní cesta do Saska Až do patnáctého století nejsou o městu dochovány celistvé zprávy. Z kusých informací víme, že město mělo několik výsad jako bylo právo trhu, právo stavět hradby, právo mílové a další. Během husitských válek procházela městem vojska obou válčících stran. Tyto události vedli k odchodu řeholnic z kláštera a město i klášter připadly husitskému hejtmanovi Jakoubku z Vřesovic. Po jeho smrti město střídalo majitele, na místě kláštera vznikl renesanční zámek. V polovině 16. století získal panství Volf z Vřesovic, významný český šlechtic. Ten výrazně přispěl hospodářskému rozvoji města. Úspěšný rozvoj pomohl i při budování lázní, jejichž léčivé účinky se rychle dostávaly do všeobecného povědomí. Ke konci 16. století získaly lázně kamennou podobu.
Období třicetileté války a vůbec celé 17. století nebylo pro město příznivé, několikanásobné plundrování a požáry způsobily obrovské škody. Obyvatelstvo Teplic je doplňováno přísunem německých kolonistů, jejichž potomci Teplice obývali až do odsunu v roce 1945. Obnova města je již natrvalo spojena s rozvojem lázní. Jejich rostoucí obliba přitáhla do města nové řemeslníky a město opět začalo prosperovat, zámek byl přestavěn v barokním stylu. V 18. století se rozvíjí průmysl, po roce 1742 vznikají v okolí Teplic první hnědouhelné doly. Z větší části dřevěné Teplice podlehly z větší části požáru v roce 1793, čímž se otevírá jejich klasicistní fáze. Ve stejném stylu byl přestavěn i zámek. Lázně navštěvovalo čím dál více významných osobností, tak se zde třeba mohli setkat v roce 1812 Ludwig v. Beethoven s Johannem Wolfgangem Goethem. Teplice byly také místem, kde v roce 1813 panovníci Rakouska, Pruska a Ruska podepsali dohodu proti Napoleonovi a nebylo to zdaleka naposled, kdy se Teplice staly dějištěm setkání představitelů té nejvyšší evropské politiky. To jen dokresluje jaký věhlas, který lázně měly o celé Evropě.
Kromě krásného zámku, zaujme každého návštěvníka množství drobných památek v podobě měšťanských domů, kašen a soch dokreslujících lázeňský charakter města. Nejstarší lázeňskou budovou je Pravřídlo pod Zámeckým náměstím. Z ostatních zajímavostí města připomeňme botanickou zahradu a hvězdárnu. Na osamoceném vrcholku nedaleko Teplic nalezneme zříceninu hradu Doubravská hora.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 16806 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz