Štencův dům (Salvátorská)
Praha
Za kostelem sv. Salvátora stojí dvojdům zahrnující nakladatelství, reprodukční ateliéry, výstavní síň, prodejnu, byty a ve dvoře uměleckou tiskárnu. Vznikl na místě budov, které v minulosti sloužily paulánskému klášteru. Projekt rozlehlého nakladatelského a obytného domu se dvěma dvory ve stylu geometrické secese vypracoval arch. Otakar Novotný, jeden z žáků arch. Jana Kotěry. Už při prvním pohle…
Adresa a kontaktní informace
Za kostelem sv. Salvátora stojí dvojdům zahrnující nakladatelství, reprodukční ateliéry, výstavní síň, prodejnu, byty a ve dvoře uměleckou tiskárnu. Vznikl na místě budov, které v minulosti sloužily paulánskému klášteru. Projekt rozlehlého nakladatelského a obytného domu se dvěma dvory ve stylu geometrické secese vypracoval arch. Otakar Novotný, jeden z žáků arch. Jana Kotěry. Už při prvním pohledu nás zaujme třípatrová fasáda hlavního průčelí s mansardou do Salvátorské ulice z režných neomítnutých červených cihel. Přízemí zdobí slepá arkáda z bílých, rovněž neomítnutých cihel. Tady byly velké výlohy a Štencův grafický kabinet. Do druhého a třetího patra tohoto křídla byly situovány byty, horní byt s balkonem obývala rodina Jana Štence. Zcela nahoře pod čtvrtválcovou skleněnou střechou byl speciální fotoateliér. Uvnitř se objekt dělí na nájemní dům čp. 1092 a na luxusnější obytný dům čp. 931 s pracovnou Jana Štence. Dvorní trakt byl jednoznačně koncipován pro potřeby grafického závodu. Ústředním prostorem bylo malé atrium. Dům měl také reprezentační prostory. Celý objekt byl prostoupen působivými geometrickými kompozicemi, dodnes vesměs zachovanými: jsou to bílými cihlami obezdívané pilíře, ornamenty rovných stropů většiny prostorů či šachovnicově sestavená dlažba. Nakonci je potřeba se zmínit že Jan Štenc shromáždil unikátní sbírku 60.000 fotografií nepředstavitelné dokumentární hodnoty. Sbírku tvoří tvorba vlastního fotografického ateliéru i snímky od renomovaných fotografických firem. Ty využívalo i mnoho jiných redakcí a nakladatelství, neboť nešlo jen o snímky z Prahy, ale také českých hradů, zámků, měst, jednotlivých památek, lidových staveb a dalších. Sbírku převzal po znárodnění chemografický provoz Státní tiskárny n.p., který se stal později součástí Tiskařských závodů. V roce 1981 byl tento soubor prohlášen za archiválie a svěřen do správy Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody. Po listopadu 1989 byl dům v restitucích vrácen rodině Jana Štence stejně jako unikátní historický archiv. Štencova vnučka, akademická architektka Viola Škabradová vede od té doby proslulý dědův archiv, ostatní prostory domu najala a rekonstruovala firma Wella, která tu otevřela kadeřnické učiliště. Pod střechou Štencova domu je i velký sál, zřízený z bývalého ateliéru, kde se pořádají nejrůznější módní kadeřnické přehlídky a kulturní akce.Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 20416 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Elgarův koncert a Enigma 2024 - Pra…
25.11.2024 - 25.11.2024
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, pondělí 25. 11. 2024 v 19.30 hodin
Meziškolní konference Rada mladších…
27.11.2024 - 27.11.2024
Mariánské náměstí 2/2,…
Organizace Dělej co tě baví, z. ú. připravuje na letošní podzim už 11. ročník projektu Rada mladších, v rámci kterého…
Přednáška k Chasing The Hourglass -…
28.11.2024 - 28.11.2024
Pragovka Gallery,…
Pragovka Gallery vás zve na doprovodný program k výstavě Vojtěcha Nováka a Eleny Pecenové CHASING THE HOURGLASS ve…
Křest knihy Samira Hausera Vyvrhel …
29.11.2024 - 29.11.2024
Futurum
Nekompromisní příběh českého krále zvrhlosti. Samir Hauser ve své biografii odhaluje pravou tvář devadesátek. Jak…