Soubor lidových staveb Vysočina
Hlinsko
Soubor lidových staveb Vysočina je jedinou rozsáhlejší expozicí lidového stavitelství ve východních Čechách. Jednotlivé expoziční celky se nalézají v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku. Jedná se o tyto expoziční celky: Veselý Kopec, Svobodné Hamry, Možděnice a památková rezervace Betlém v Hlinsku. Nejstarším celkem je expozice na Veselém Kopci, kde byl první objekt zpřístupněn v ro…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- 350, Hlinsko
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Chrudim
- Obec
- Hlinsko
- Telefon
- +420 469 326 415
- sls.vysocina@atlas.cz
Fotogalerie k článku
Soubor lidových staveb Vysočina je jedinou rozsáhlejší expozicí lidového stavitelství ve východních Čechách. Jednotlivé expoziční celky se nalézají v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku. Jedná se o tyto expoziční celky: Veselý Kopec, Svobodné Hamry, Možděnice a památková rezervace Betlém v Hlinsku.
Nejstarším celkem je expozice na Veselém Kopci, kde byl první objekt zpřístupněn v roce 1972. Přenesené objekty se nacházejí v původním krajinném prostředí a vytvářejí osadu volně rozptýlených zemědělských usedlostí. Přinášejí svědectví o životě a způsobu hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do 50.let 20. století. Zemědělské usedlosti doplňuje kolekce lidových technických památek na vodní pohon : mlýn s varnou povidel, olejna, pila a stupník na tříslo. Veselý Kopec je místem, kde se pořádají četné kulturní programy.
V blízkosti Veselého Kopce se nalézá osada Svobodné Hamry, která se může pochlubit bohatou malířskou tradicí (pobývali zde malíři F.Kaván a G.Macoun). V této osadě je zpřístupněný vodní kovací hamr, který připomíná zaniklou železářskou výrobu. Na hamr je napojena mlýnice s ukázkou zařízení na výrobu jahel a krup. V blízkosti hamru se nalézá původní roubená hospoda a zámeček ze 17. století.
Další osadou obce Vysočina, ve které se nacházejí zpřístupněné objekty je nedaleká osada Možděnice. Zde návštěvníci naleznou v přenesených objektech dílnu truhláře, bednáře a koláře. Prostředí této zajímavé osady doplňuje původní kovárna, roubená škola a kamenný haltýř.
V roce 1990 byla zahájena rekonstrukce roubených objektů ve čtvrti zvané Betlém v Hlinsku. V roce 1993 byly zpřístupněny první objekty, v současné době mohou návštěvníci obdivovat všech jedenáct opravených roubených objektů, které pocházejí z poloviny 18. století. Původními obyvateli byli drobní řemeslníci, zpočátku především hrnčíři a tkalci. Betlém Hlinsko je jedinečným urbanistickým celkem roubených domků drobných řemeslníků ve středu města. Z tohoto důvodu také byla část hlineckého Betléma prohlášena památkovou rezervací lidové architektury. V opravených objektech návštěvníci naleznou ukázky dílen a bydlení původních obyvatel, prodejnu upomínkových předmětů, bylinek, kavárničku, prostor pro výstavy, ale i příjemné posezení v hospodě "U svatého Huberta".
Podrobné informace o otevírací době a vstupném v jednotlivých částech naleznete zde.
Kulturní akce v roce 2008
Sezónní výstavy
- 26. dubna až 31. října STOJÍ, STOJÍ DOMEČEK …. Výstava ve statku z Mokré Lhoty věnovaná tradičním stavebním technikám a řemeslům v oblasti Českomoravské vrchoviny.
- 29. listopadu až 7. prosince VÁNOCE NA VESELÉM KOPCI - Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky,
ozdoby, pečivo, kulturní program. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.
Veselý Kopec
- 19. ledna MASOPUST - Tradiční obchůzka masopustního průvodu v podání vesnické skupiny
ze Studnic u Hlinska, od 10 do 16 hodin. - 26. dubna BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE - Zahájení návštěvnické sezóny, ukázky zpracování a využití obilí, ukázky pečení tradičního pečiva, od 10 do 15 hodin.
- 24. května ZLATÁ BRÁNA OTEVŘENÁ …. - Ukázky tradičních dětských her a hraček s přímou účastí všech návštěvníků,
od 9 do 16 hodin. - 9. až 13. června VESELÝ KOPEC ŠKOLÁM - Speciální program určený školám. Upozornění: účast na tomto programu je nutné předem objednat.
- 19. a 20. července VESELOKOPECKÝ JARMARK - Prodej výrobků lidových výrobců, kulturní program,
od 9 do 16 hodin. - 16. a 17. srpna JAK SE DŘÍVE STAVĚLO - Ukázky tradičních stavebních technik, konzervace dřeva, poradenská činnost
a další zajímavé činnosti, od 9 do 16 hodin. - 6. září POSVÍCENÍ - Tradiční jídla a zvyky, ukázky chovu včel a využití medu, kulturní program,
od 10 do 15 hodin. - 4.října BRAMBOROVÁ SOBOTA - Příležitost k ochutnání tradičních bramborových jídel a dozvědět se vše o pěstování,
použití i uskladnění brambor, od 10 do 15 hodin. - 7. prosince PŘEDVÁNOČNÍ JARMARK - Prodej výrobků lidových výrobců,
od 9 do 15 hodin.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19609 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz