Petschkův palác
Praha
Nárožní monumentální budova byla vybudována v letech 1922-25 pro veřejnou obchodní společnost Bankovní dům Petschek a spol. Budova byla při svém vzniku, vyjma bytu vrátného a strojníka, zcela určena pro bankovní provoz. Palác měl dva suterény, přízemí, mezanin a 4 patra, z nichž poslední bylo vloženo do mansardové střechy. V obou suterénech byly vybudovány rozsáhlé bankovní sejfy umístěné v silné…
Adresa a kontaktní informace
Nárožní monumentální budova byla vybudována v letech 1922-25 pro veřejnou obchodní společnost Bankovní dům Petschek a spol. Budova byla při svém vzniku, vyjma bytu vrátného a strojníka, zcela určena pro bankovní provoz. Palác měl dva suterény, přízemí, mezanin a 4 patra, z nichž poslední bylo vloženo do mansardové střechy. V obou suterénech byly vybudovány rozsáhlé bankovní sejfy umístěné v silném betonovém zdivu, jehož jádrem byly ocelové pancéřové plotny. Sejfy zabezpečovala na tehdejší dobu nejmodernější technika. Tehdejší pancéře byly vlnité takže kasař narazil místo na kolmou na šikmou plochu a byly takového složení. že při řezání autogenem se vyvinuly plyny, které řezající plamen uhasily. Můžeme konstatovat, že nikdy nedošlo k vykradení této banky. Kromě sejfů bylo v suterénu instalováno zařízení klimatizační a pneumatická, pohony výtahů a páternosterů, elektrické rozvody a jiné. Vytápění a klimatizace každé jednotlivé místnosti objektu bylo řízeno přímo ze strojovny na telefonický příkaz. Základy objektu byly v některých případech až 15 m pod úrovní terénu, ještě 8 m hlouběji než základy okolních domů. Veškeré konstrukce a stropy byly železobetonové, výplňové zdivo z tvrdých cihel. Vzhledem k tomu že bankovní dům měl reprezentovat byla celá fasáda obložena kamenem. Ve spodní části žulou, výše pak vápencem. Celá stavba domu přišla na 150.000.000 Kčs. Ve 30. letech byl k domu stavebně připojen dům čp. 1620 ve Washingtonově ulici a později ještě nárožní dům čp. 929. Rok před obsazením republiky nacisty prodal Petschek svůj majetek české vládě a emigroval do Velké Británie. Zřejmě tušil co bude následovat zvláště proto že byl žid. V roce 1939 zabral Petschkův dům gestapo, které si zde zřídilo své řídící úřadovny. Kromě toho tu vybudovalo cely pro vězně, vyšetřovny, mučírny a skladiště rakví pro ty kteří zemřeli v průběhu vyšetřování. Pro gestapo to byla budova jako stvořená jelikož byla velmi moderní a přitom v klidné ulici. Lidé za války tento dům přezdívali na Palác smrti. Atmosféra budovy byla tak zlověstná, že i sám šéf pražského gestapa Heinrich Müller bydlel raději v přepychovém prostředí hotelu Palace na horním konce Panské ulice. Po druhé světové válce byl palác adaptován pro potřeby Ministerstva zahraničního obchodu.Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 17049 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Elgarův koncert a Enigma 2024 - Pra…
25.11.2024 - 25.11.2024
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, pondělí 25. 11. 2024 v 19.30 hodin
Meziškolní konference Rada mladších…
27.11.2024 - 27.11.2024
Mariánské náměstí 2/2,…
Organizace Dělej co tě baví, z. ú. připravuje na letošní podzim už 11. ročník projektu Rada mladších, v rámci kterého…
Přednáška k Chasing The Hourglass -…
28.11.2024 - 28.11.2024
Pragovka Gallery,…
Pragovka Gallery vás zve na doprovodný program k výstavě Vojtěcha Nováka a Eleny Pecenové CHASING THE HOURGLASS ve…
Křest knihy Samira Hausera Vyvrhel …
29.11.2024 - 29.11.2024
Futurum
Nekompromisní příběh českého krále zvrhlosti. Samir Hauser ve své biografii odhaluje pravou tvář devadesátek. Jak…