Obuvnické muzeum ve Zlíně
Zlín
Kde jinde by mělo být muzeum obuvnictví než v městě, které je s botami bytostně spjato. Muzeum obuvnictví nabízí netradiční pohled do historie i současnosti oboru, který udělal díky Tomáši Baťovi ze Zlína obuvnickou velmoc. K vidění je zde více než tisíce exponátů, která nás provedou historií, současností, vývojem výroby a dějinami ševcovského řemesla. Sbírkový fond sleduje vývoj obouvání od nejs…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Vavrečkova 7040, Zlín, 760 01
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Zlín
- Obec
- Zlín
Fotogalerie k článku
Kde jinde by mělo být muzeum obuvnictví než v městě, které je s botami bytostně spjato. Muzeum obuvnictví nabízí netradiční pohled do historie i současnosti oboru, který udělal díky Tomáši Baťovi ze Zlína obuvnickou velmoc.
K vidění je zde více než tisíce exponátů, která nás provedou historií, současností, vývojem výroby a dějinami ševcovského řemesla. Sbírkový fond sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím replik. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století.
Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Můžeme tak obdivovat obuv ze všech kontinentů. Asi nejcennějším exponátem sbírky je soubor textilních střevíčků z období čínského císařství, velmi zajímavá je i kolekce atamanských bot, zakoupená v roce 1911 posledním majitelem buchlovského panství, dále soubor afrických sandálů a velká sbírka obuvi z Indie. Kuriozitou jsou opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v centrální Austrálii k rituálním obřadům.
Velký prostor je přirozeně věnován obuvi z produkce firmy Baťa. Sleduje vývoj výroby od vzniku továrny v roce 1894 až po rok 1945, kdy byl obuvnický komplex znárodněn.
Nová expozice - "PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST"
Expozice mapuje dějiny firmy Baťa od založení v r. 1894 až po znárodnění v roce 1945 a rozpad koncernu v r. 1948. Tato historie je rozdělena do jednotlivých částí od výroby obuvi a dalších produktů, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po sociální politiku firmy. Podstatnou součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě. Další část expozice je věnována zlínskému filmovému studiu, jeho historii a tvůrčím osobnostem s ním spojených. Dalším okruhem je fenomén moderního cestovatelství s bohatým obrazovým a sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše a Stanislava Škuliny.
Téma "Baťa” bylo v éře socialismu velkým tabu a nejslavnější část zlínské historie se jako ukázkový příklad kapitalismu nechávala cíleně upadat v zapomnění. Na důstojnou expozici věnovanou baťovskému příběhu si museli obyvatelé a návštěvníci Zlína počkat více než šedesát let. Toto dlouhé čekání bylo odměněno: nová expozice získala cenu Gloria Musaealis Asociace muzeí a galerií České republiky za rok 2013 v kategorii Nejlepší muzejní výstava roku.
virtuální pohled do expozice Google Maps
Baťovská část mapuje historii firmy Baťa v letech 1894 - 1948 v česko-anglických textech a bohatém obrazovém materiálu. Organicky je sem začleněno i obuvnické muzeum s šesti sty exponáty z jedné z největších evropských sbírek exotické, historické i baťovské obuvi. Průmyslovou historii objektu připomíná původní obuvnická výrobní linka, tzv. "kruh” s desítkami obuvnických strojů, z nichž některé jsou stále funkční. Předbaťovskou éru připomíná původní ševcovská dílna z konce 19. století, naopak éru rozkvětu baťovského obchodu dokresluje stylizovaná prodejna firmy z 30. let 20. století či odpočinková zóna ve stylu Společenského domu Baťa. Připomenuty jsou i další produkty firmy, doslova od hřebíčku po letadlo.
Samostatná část expozice je věnovaná zlínskému filmu, jenž se zrodil díky založení Filmových ateliérů Baťa v roce 1936. Mezi profily nejznámějších zdejších tvůrců především dětského filmu nechybí jména Hermíny Týrlové, Karla Zemana i dalších generací filmařů, kteří umožnili ve Zlíně vytvoření skupiny hraného filmu pro děti a mládež a následně dodnes existujícího dětského filmového festivalu ve Zlíně.
Stříbrná Tatra 87 láká návštěvníky expozice do části cestovatelské. Zde fotografie, filmové ukázky a nejrůznější trojrozměrné exponáty dokumentují obě cesty legendárních cestovatelů, inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Jejich příběh doplňují předměty z fondů.
V expozici najdete řadu interaktivních prvků pro dospělé i děti, příjemným zpestřením je kolekce dobových baťovských reklam či výběr z reportáží H+Z. Oddělení muzejní pedagogiky nabízí k jednotlivých okruhům vzdělávací programy pro školy.
* tip pro vás: ideálním doplňkem k návštěvě expozice je komentovaná prohlídka 21. budovy, tzv. mrakodrapu, jenž býval sídlem baťovské administrativy a v němž se nachází i původní kancelář Jana A. Bati ve výtahu.
Obuvnické muzeum patří pod Muzeum Jihovýchodní Moravy.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21308 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Světlo pro Palacha - 2025 Zlín
19.01.2025 - 19.01.2025
Gahurův prospekt
Připomeňte si 19. 1. 2025 odkaz Jana Palacha skrze každoroční světelný happening! Společně vytvoříme přes sedm set…
Hetty Kate (AUS/CZ) 2025 - Zlín
23.01.2025 - 23.01.2025
zámek
Jazzová zpěvačka Hetty Kate vyrostla v Anglii a Austrálii a nyní žije ve Francii. Vydala devět alb a ozdobila klubová i…
Marie Puttnerová s kapelou 2025 - Z…
13.02.2025 - 13.02.2025
zámek
Zpěvačka Marie Puttnerová, pohybující se po české hudební scéně v originálních sestavách (Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře…