Národní galerie - Schwarzenberský palác
Praha
Schwarzenberský palác na Hradčanech je jedna z nejvelkolepějších renesančních staveb v Praze. Od roku 2002 je palác v majetku Národní galerie, která jej kompletně zrekonstruovala. Nyní slouží prostory paláce jako stálé expoziční místo Národní galerie. Vystavuje se zde stálá expozice Sbírky starého umění – Baroko v Čechách. Více o historii paláce zde!Popis expozice - Baroko v ČecháchBaro…
Adresa a kontaktní informace
- Telefon
- +420 233 081 721
- Web
- http://www.ngprague.cz
Schwarzenberský palác na Hradčanech je jedna z nejvelkolepějších renesančních staveb v Praze. Od roku 2002 je palác v majetku Národní galerie, která jej kompletně zrekonstruovala. Nyní slouží prostory paláce jako stálé expoziční místo Národní galerie. Vystavuje se zde stálá expozice Sbírky starého umění – Baroko v Čechách. Více o historii paláce zde!
Popis expozice - Baroko v Čechách
Baroko v Čechách se rozpíná ve třech podlažích a na 4 000 metrech čtverečních členitých prostor Schwarzenberského paláce. Návštěvníci mohou obdivovat na 160 sochařských exponátů a 280 ukázek pozdně renesančního a barokního malířství vytvořených od konce 16. století do konce století 18. na teritoriu zemí Koruny české. Kromě sochařské a malířské kolekce je tu také k vidění nově zbudovaný kabinet kuriozit, přibližující zálibu mocipánů ve sběratelství umění.
Expozice sochařství a malířství
- Sochařství
Monumentální kamenné sochy "vítají" návštěvníky hned při vstupu do budovy. První co uvidí, jsou proslulé monumentální sochy Matyáše Bernarda Brauna a Maxmiliána Brokoffa. Braunovo dílo je zastoupeno skulpturami z atiky pražského Clam-Gallasova paláce (1714-1716) a oběma anděly z poustevny u Lysé nad Labem, sochy mouřenínů z brány zámku v Kounicích prezentují dílo Ferdinanda Maxmiliána Brokofa.
Ve třech navazujících sálech následuje expozice koncipovaná podle tradiční chronologie a slohových období raného, vrcholného a pozdního baroka. V sousedním prostoru jsou v takovémto rozsahu prvně představeny nejkvalitnější dochované příklady každodenní dílenské praxe uměleckých ateliérů zejména 18. století – sochařské i malířské skici, modely, autorské i dílenské repliky a kopie.
- Malířství
První a druhé patro paláce je ve znamení krásy a teatrálnosti předních barokních malířů, kteří působili v Čechách od konce 16. do konce 18. století. Kolekce je koncipována opět podle ustálené chronologie v posloupnosti slohových cyklů v rozpětí od pozdní renesance, představené tvorbou umělců činných na pražském dvoře císaře Rudolfa II., až po doznívání barokní kultury na sklonku 18. století.
Začíná se ve druhém patře sálem, který je věnovaný malířům dvora císaře Rudolfa II. – Hansi von Aachenovi a Bartoloměji Sprangerovi. Tato část expozice je skromnější, protože většina děl rudolfínské doby visí v Obrazárně Pražského hradu. K nejcennějším kusům patří Sprangerův obraz Epitaf a Aachenovo Zvěstování Panně Marii.
Nejvýznamnějším osobnostem barokního malířství v Čechách – Karlu Škrétovi a Petru Brandlovi – byly úmyslně vyčleněny reprezentativní prostory, které dají vyniknout kvalitám obou obrazových souborů, právem považovaných za chloubu celého galerijního fondu starého umění. Škrétovy obrazy jsou v prvním patře expozice v sále monumentální malby 17. a 18. století. Novinkou expozice je zde scéna ze hry Silvius a Dorinda pojednávající o lásce a tragédii. Novou panelovou instalaci má pak nejstarší Škrétův monumentální obraz představující scénu, ve které na koni přijíždí svatý Martin. Petr Brandl má také vlastní sál. Nechybějí v něm originály tří slavných portrétů, jež jsou specifické zejména pro Brandlovu techniku nanášení pastózní až reliéfní malby na plátno.
Ve vzájemné konfrontaci jsou poprvé instalované portréty Petra Brandla a Jana Kupeckého, ve kterých je patrná snaha zachytit psychologii či niterní pocity zobrazovaných. Nejčastěji jde o autoportréty – je tu například jedna z posledních dochovaných Brandlových podobizen, na níž se umělec zobrazil nikoliv jako malíř, ale v domáckém oděvu s kožešinou.
Dále je představena malířská tvorba Roelanta Saveryho, Michaela Willmanna, Jana Kryštofa Lišky, Václava Vavřince Reinera, Antona Kerna, Jana Petra Molitora a Norberta Grunda.
Oživením expozice je kabinet umění a kuriozit. Připomene nám svět pozdně renesančních sbírek a charakter takzvaných kunstkomor, které byly populární v 16. a 17. století a kromě sbírek umění obsahovaly také různé předměty ze slonové kosti, ze zlata, z mramoru či z drahých kamenů.
Barokní umělecké řemeslo ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze
Uměleckoprůmyslové museum obohatilo expoziční prostory paláce věnovanou uměleckému řemeslu středoevropského kulturního prostoru od manýrismu přelomu 16. a 17. století až po klasicismus sklonku 18. století. Více než 400 exponátů dokumentuje vývoj výzdobných technik, ornamentiky i ikonografie. Expozice se soustřeďuje na tři zvolené okruhy nazvané Liturgie, Stolování a Ornament.
- Liturgie – ukázka bohaté kolekce textilií a nádob užívaných při církevních obřadech. Uzavřená kompozice vitrín směřuje k oltáři s obrazem Ukřižovaného. Oltář obklopují exponáty představující kult českých zemských patronů, v čele se sv. Janem Nepomuckým.
- Stolování – ukazuje proměnu hostin celého sledovaného období od užívání solitérních nádob po vznik jednotně řešených souprav. Dvě souběžné dlouhé vitríny připomínají hodovní tabuli a její dlouhou cestu od chaosu k řádu.
- Ornament – kolekce malovaných vějířů. Expozice má podobu pestré mozaiky šperků, krajek, vějířů a textilních fragmentů, doplněnou o ukázky dámských i pánských oděvů a intarzovaných kabinetů, do nichž byly podobné předměty často ukládány.
Programy pro návštěvníky
Lektorské oddělení Sbírky starého umění nabízí k nové expozici řadu doprovodných programů. Ve spolupráci s odbornými pracovníky sbírky je připraven cyklus přednášek, školám jsou určeny výukové programy pro jednotlivé věkové skupiny. Ve Schwarzenberském paláci je k dispozici ateliér, který bude sloužit zároveň jako přednáškový sál
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21342 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Schola Pragensis 2024 - Praha
21.11.2024 - 23.11.2024
Praha
Největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků. Přes 100 tisíc deváťáků čeká brzy rozhodnutí, kam…
Agadir: Na strunách naděje, Igor Po…
22.11.2024 - 22.11.2024
Knihovna Václava Havla
ZA OSOBNÍ ÚČASTI AUTORA! Hudebně poetické pásmo na základě knih Náš čas vypršel a Můj první kryt.
Den v Potravinářském pavilonu 2024 …
22.11.2024 - 22.11.2024
Sídlištní 1368/7, 165…
Chcete vidět, jak se vyrábí uzeniny a mléčné výrobky, peče chléb nebo vaří pivo? Přijďte na Den v Potravinářském…
Kongres funkčního pohybu 2024 - Pra…
23.11.2024 - 23.11.2024
Praha
Jak se hýbat i cvičit a mít pružné a zároveň silné tělo? Jak předcházet bolesti zad či dysfunkci svalů pánevního dna?…