Statistika našeho portálu

  • 103 551 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Na Florenci

Praha

Spojuje křižovatku ulic Na poříčí, Těšnov a Sokolovská s křižovatkou ulic Havlíčkova a V celnici. Měří cca 500 m. Název ulice se objevuje již v 15. století. Jeho původ je odvozován jednak od přítomnosti Italů z Florencie, kterým Karel IV. umožnil v těchto místech pobyt, jednak od kvetoucích zahrad. Oficiálně je užíván od konce 19. století. Říkalo se zde také U hradeb. Název byl odvozen od zdejšíh…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Telefon

Fotogalerie k článku

Spojuje křižovatku ulic Na poříčí, Těšnov a Sokolovská s křižovatkou ulic Havlíčkova a V celnici. Měří cca 500 m. Název ulice se objevuje již v 15. století. Jeho původ je odvozován jednak od přítomnosti Italů z Florencie, kterým Karel IV. umožnil v těchto místech pobyt, jednak od kvetoucích zahrad. Oficiálně je užíván od konce 19. století. Říkalo se zde také U hradeb. Název byl odvozen od zdejšího opevnění města.

Říká se tu buď podle kvetoucích zahrad, latinsky "florentes", anebo snad proto, že Karel IV. vykázal tuto část města Vlachům z Florencie. Říká se tu Florenc, dříve také Florencia, ale stejně tak by se tu mohlo říkat Na poříčí, protože až tady končila osada německých kupců zvaná Poříč. Blízko se táhly novoměstské hradby a stávala tu Poříčská brána. Branou vyšel pocestný na široké Špitálské pole.
Dnešnímu volnému prostranství dominuje Muzeum hlavního města Prahy a v něm zase dominuje velký papírový model Prahy, který nakreslil, vystříhal, slepil a omaloval syn žateckého sládka Antonín Langweil. Po studiích se stal duchovním, ale úředničina mu nevoněla, příliš ho zajímala technika a kreslení. Proto odjel do Vídně na akademii a po návratu si založil litografickou dílnu. Nezkušený mladík nemohl dlouho odolávat velké konkurenci a záhy končí. V roce 1922 přijímá místo sluhy univerzitní knihovny. V roce 1826 vystavuje v Praze francouzský umělec Caron sádrový model Paříže. Ten Langweila inspiroval k rozhodnutí vytvořit plastický model Prahy. Do díla se pustil s velkým elánem a věnoval na něj veškerý volný čas a peníze. V průběhu prvních tří let vytvořil z papíru na 600 domů Starého Města a v červenci 1829 poprvé vystavuje svůj model. V letech 1830-31 doplňuje Staré Město o kostelní stavby a vytváří Židovské Město. V květnu 1831 opět model vystavuje a poté se znovu pouští do dalších částí Prahy na Malé Straně a Hradčanech. V roce 1834 znovu veřejně model vystavuje, ale v práci už nepokračuje, brzdou je nedostatek peněz, musí živit početnou rodinu, ženu a 5 dcer. V krajní nouzi se obrací na císaře se žádostí o finanční pomoc. Podpora přišla, ale až za 3 roky a to už je tvůrce modelu vážně nemocen. Své dílo nabízí nejvyššímu purkrabí Karlu Chotkovi s přáním aby ho zakoupil pro Vlastenecké muzeum za částku 800 zlatých. Ta částka je za spotřebovaný materiál lepenku, barvy, práce klempířské, truhlářské, litografické, soustružnické a zámečnické. Chotek jednal s předsedou muzea Kašparem Šternberkem, ale tomu se cena zdála veliká. Dne 11.6.1837 Antonín Langweil zemřel, ve věku 46 let na tuberkulózu, která postupně zahubila i jeho ženu a dcery. Zůstal po něm papírový model Prahy v měřítku 1:432, sestavený asi z 2.200 budov, leckdy menších než krabička zápalek. Je tak detailní, že k jednomu otevřenému oknu vede i malý žebřík – v Langweilově době prý totiž v tom domečku bydlela povětrná ženština.
V dávných dobách měla Vltava mezi Špitálským polem a holšovickou plání nepoměrně širší řečiště, a tak se dala řeka, vzlášť když bylo málo vody, snadno přebrodit. Na Špitálsku byli křižáci v husitské době tvrdě poraženi a bitva na Špitálském poli rozhodla o ztroskotání celého tažení Zikmunda Lucemburského proti vzpurným husitským Čechům. Křížovnický špitál, který dal celému území jméno, stál na samém břehu Vltavy, v místech za nynějším železničním viaduktem. Časem vznikla v okolí špitálu chudičká vesnička rolníků, domkářů a zahradníků. V době svého největšího rozmachu měla 46 domků. Osadu a špitál zpustošili na sklonku třicetileté války Švédové a zničili ji tak dokonale že nezůstal kámen na kameni. Zajímavé je že tu válečnou lítici přežil bez úhony jen hospoda Na posledním penízu.

Zajímavé akce v okolí

Novoroční jízda na Jedlovou 2025 - …

01.01.2025 - 01.01.2025
Praha hl. n.

První jízda zvláštního rychlíku v novém roce. Praha – Svor – Jedlová a zpět. Novoroční výšlap po červené turistické…

Kampa a nábřežní bojovka 2025 - Pra…

04.01.2025 - 04.01.2025
Kampa

Zábavná akce pro rodiče a školní děti - o Praze hravou formou.

Mozart vs. Salieri aneb jak to bylo…

06.01.2025 - 06.01.2025
Vinohradská 1409/12,…

Studio 1, Český rozhlas, pondělí 6. 1. 2025 v 19.30 hodin

Mozart na druhou 2025 - Praha

13.01.2025 - 13.01.2025
Alšovo nábř. 79/12, 110…

Rudolfinum, pondělí 13. 1. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete