Lichtenštejnský palác
Praha
Z promenády Smetanova nábřeží dominuje pohled na Kampu volně stojící dvoupatrový barokní objekt na šestibokém základě, Lichtenštejnský palác. Jeho přední část je vytrvale omývána vltavskou vodou, zatímco zadní část je "suchozemská". Jako první majitel pozemku, na kterém palác stojí, se připomíná velký převor řádu maltézských rytířů Václav Zajíc z Hazmburka. Někdy po roce 1568 tu byl pak…
Adresa a kontaktní informace
Z promenády Smetanova nábřeží dominuje pohled na Kampu volně stojící dvoupatrový barokní objekt na šestibokém základě, Lichtenštejnský palác. Jeho přední část je vytrvale omývána vltavskou vodou, zatímco zadní část je "suchozemská". Jako první majitel pozemku, na kterém palác stojí, se připomíná velký převor řádu maltézských rytířů Václav Zajíc z Hazmburka. Někdy po roce 1568 tu byl pak vystavěn menší dům. Podstatná změna nastává 2.5.1684, kdy dům získává František Helfríd svob. pán z Kaiserštejnu. Ten byl později stavebníkem původně jednopatrového na dnešním místě stojícího barokního paláce okolo středního dvora, s dvěma věžemi, ozdobnou atikou a bohatě členěným portálem. Dne 30.8.1831 kupuje dům Jan Josef kníže z Lichtenštejna na Mikulově, proslulý válečník. V té době dostává palác dnešní jméno. V roce 1866 kupují palác manželé Odkolkovi majitelé blízkých Sovových mlýnů. Ti stejně jako u mlýna zadávají přestavbu paláce architektu Josefu Zítkovi. Palác tak byl zvýšen o jedno patro nad celou budovou. Ještě ke konci 19. století se dostává palác do rukou pražské obci. V době nacistické okupace zabrali palác Němci a nad budovou vlály vlajky s hákovým křížem. Sídlilo tu krajské organizační středisko, byly tu uskladněny prapory, odznaky, ale i zbraně. Hned při prvním výročí svého vpádu do Čech tu chtěli uspořádat velkolepé oslavy, sama příroda jim však řekla své hlasité ne, přišla povodeň a Kampa byla částečně zaplavena. Nacisté během okupace zničili oplocení zahrad, včetně zídek a na Kampě zřídili cvičiště Hitlerjugend. Plánovali dokonce stržení všech domů na Kampě vyjma tohoto paláce, právě z důvodu výcviku Hitlerovy mládeže, k tomu naštěstí nedošlo. V roce 1982 začala generální rekonstrukce objektu pro potřeby tehdejšího Úřadu předsednictva vlády ČSSR. Rekonstrukce to byla výjimečně náročná. Kolem celého objektu bylo nutno vybudovat podzemní stěny a pod ochranou těchto stěn byl celý objekt prohlouben o jedno podzemní podlaží. Přitom bylo vytěženo na 4.000 m2 zeminy. Poté byl nad suterénem vybudován nový strop z ocelové svařované konstrukce s keramickou hurdiskovou výplní. Byla postavená nová trafostanice, plynová kotelna a kompletně vyměněny inženýrské sítě. Ve druhém a třetím patře byly vybudovány apartmány pro hosty. Práce vzhledem ke své náročnosti skončily až v roce 1991. Kromě jiných významných osobností tady bydlela nizozemská a dánská královna, velkovévoda lucemburský s chotí, španělský královský pár, ale také portugalský prezident a kanadský guvernér. V roce 1996 i Její Veličenstvo, anglická královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem.Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 20682 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Elgarův koncert a Enigma 2024 - Pra…
25.11.2024 - 25.11.2024
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, pondělí 25. 11. 2024 v 19.30 hodin
Meziškolní konference Rada mladších…
27.11.2024 - 27.11.2024
Mariánské náměstí 2/2,…
Organizace Dělej co tě baví, z. ú. připravuje na letošní podzim už 11. ročník projektu Rada mladších, v rámci kterého…
Přednáška k Chasing The Hourglass -…
28.11.2024 - 28.11.2024
Pragovka Gallery,…
Pragovka Gallery vás zve na doprovodný program k výstavě Vojtěcha Nováka a Eleny Pecenové CHASING THE HOURGLASS ve…
Křest knihy Samira Hausera Vyvrhel …
29.11.2024 - 29.11.2024
Futurum
Nekompromisní příběh českého krále zvrhlosti. Samir Hauser ve své biografii odhaluje pravou tvář devadesátek. Jak…