Statistika našeho portálu

  • 104 134 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Libeňský plynojem - Bývalý plynojem Pražské obecní plynárny v Praze 8–Libni

Praha

Plynojem v Libni byl postaven v roce 1932 Vítkovickým hutním těžařstvem a strojně vybaven firmou Českomoravská Kolben-Daněk pro firmu Pražská obecní plynárna. Stavbu provedl Tomáš Keclík, civilní inženýr v Praze. Důvodem výstavby tohoto zařízení byl zejména razantně roustoucí průmysl Libně, Karlína, Holešovic a Vysočan, který již nestačila zásobovat stávající plynárna v Michli. Objem plynojemu je…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Telefon

Plynojem v Libni byl postaven v roce 1932 Vítkovickým hutním těžařstvem a strojně vybaven firmou Českomoravská Kolben-Daněk pro firmu Pražská obecní plynárna. Stavbu provedl Tomáš Keclík, civilní inženýr v Praze. Důvodem výstavby tohoto zařízení byl zejména razantně roustoucí průmysl Libně, Karlína, Holešovic a Vysočan, který již nestačila zásobovat stávající plynárna v Michli.

Objem plynojemu je 4188 m³, užitečný obsah 12 564 m³ při přetlaku 0,3 MPa.

V 30. letech 20. století šlo o první zařízení tohoto druhu v českých zemích a o technickou novinku i v evropském a světovém měřítku. Plynojem má tvar koule o průměru dvaceti metrů, celková hmotnost dosahuje 270 tun. Objekt stojí na osmi dvoustěnných plechových nohách, zapuštěných do betonových základů. Je zhotoven z plechů o síle 14 mm, které jsou spojené několikařadovým nýtováním. Nastříkán je hliníkem, aby odrážel sluneční paprsky.

Výzkumný ústav přeměnil využití původní tlakové nádoby na podtlakový aerodynamický tunel, který je dodnes největším zařízením tohoto typu na území bývalého Československa. Změna funkce se realizovala prostou záměnou kompresoru za obří vývěvu. Ta vytváří v kouli vysoké vakuum, kterému opravený plášť namáhaný pouze atmosférickým přetlakem snadněji odolává. Někdejší plynojem v této své nové funkci prošel řadou modernizací a dodnes slouží jako experimentální pracoviště k aerodynamickým zkouškám a výpočtům letadel či lopatkových strojů. Díky své konstrukci je zde možné simulovat fyzikální podmínky při vysokých rychlostech proudění.

Plynojem stojí na návrší nad křižovatkou Palmovka, v těsním sousedství sportovního areálu Českomoravského svazu hokejbalu (dříve TJ Meteor Praha). V současnosti není tak výraznou stavbou v krajině, jakou byl v době svého vzniku. V období první československé republiky byl plynojem nepřehlédnutelný, protože vrchol, na kterém stojí, byl pouze zatravněný. Stavbu dnes "maskují" okolo stojící vzrostlé topoly, které zde byly vysazeny v 60. letech 20. století (podle některých pramenů se jednalo o záměrné zakrytí stavby sloužící pro vojenské účely).

Oficiální vstup do objektu VZLÚ je z ulice V Mezihoří. Mimo dny otevřených dveří je plynojem přístupný skrze park nad křižovatkou Palmovka. Plynojem je viditelný mj. i z železniční trati, po které jezdí vlaky z centra města na nádraží Praha-Libeň (Nové spojení). Dobrá vyhlídka na stavbu je i z tramvajové estakády Ohrada-Palmovka.

Okolí Libeňského plynojemu již 20 let hyzdí rozestavěný objekt protiatomového krytu, který byl budován společně se zastávkou metra Palmovka. Kryt je od konce roku 1989 ve fázi hrubé stavby. Uvažuje se jak o dostavbě, tak o likvidaci objektu, obě varianty však narážejí na nedostatek financí a složité majetkoprávní vztahy (pozemek ve vlastnictví Českých drah, ke stavbě na něm se nehlásí ani Ministerstvo obrany, ani Dopravní podnik hl. m. Prahy). Kvůli stavbě krytu byl v minulosti zničen park, který se rozprostíral na velké ploše mezi křížení železničních mostů na Balabence až k hotelu Olympik.
Svému účelu sloužil plynojem pouhých deset let. V závěru druhé světové války byla již vypuštěná koule poškozena průstřelem leteckým kanonem. Projektil zasáhnul plynojem z jižní strany a uvnitř explodoval. Na straně zásahu je umístěna záplata, na severní části jsou dodnes patrné nerovnosti způsobené střepinami. Tím bylo znemožněno její využití jako tlakové nádoby. Po opravě se už ke svému původnímu účelu nevrátil a v roce 1949 byl předána k využití Výzkumnému a zkušebnímu leteckému ústavu.

Libeňský plynojem byl 2. 11. 2006 vyhlášen kulturní památkou pod názvem Bývalý plynojem Pražské obecní plynárny v Praze 8–Libni. V září 2007 byl plynojem poprvé zpřístupněn v rámci Dnů evropského kulturního dědictví (návštěva přes 800 osob).

Zajímavé akce v okolí

Pražské Dýmkobraní 2025 - Praha

10.05.2025 - 10.05.2025
Praha

Pražské Dýmkobraní 2025 – Největší dýmkařský festival v ČR! Přijď 10. května do areálu bývalého trojského pivovaru v…

S uchem i bez ucha / Workshop pro d…

29.04.2025 - 29.04.2025
Pragovka Gallery,…

Seznamte se s keramickým řemeslem a objevte krásu práce s hlínou! Během dvoudenního kurzu si osvojíte základní…

ČaroDejvice ve Stanici techniků 202…

30.04.2025 - 30.04.2025
Stanice techniků DDM…

Přijďte si užít zábavné čarodějnické odpoledne do Stanice techniků.

Mladí ladí jazz Open Air 2025 - Pra…

30.04.2025 - 30.04.2025
Karlovo náměstí

Mladí ladí jazz Open Air 30. dubna na Karlově náměstí v Praze, vstupné dobrovolné. Účinkující 7krát3 live band,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. duben

Dnes má svátek Robert

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Malí indiáni

Jak dostat Vaše děti od obrazovek do přírody tak, aby je to bavilo a aby chtěly dobrovolně do lesa znovu a znovu?

Malí indiáni

Na Atlase Česka dále najdete