Turistické cíle
Zobrazuji výsledky 61 - 70 z celkem 934
Kostel sv. Ludmily - Tetín
14.01.2013 Tetín
Kostel sv. Ludmily stojí v těsném sousedství kostela sv. Kateřiny. Kostel byl vystavěn jako barokní v 80. letech 17. století na místě zřejmě starší gotické stavby.Jednolodní kostel barokní podoby s trojboce ukončeným presbytářem má plochou klenbu. Zařízení pochází z 17-18. století. Hlavní oltář je kamenný s obrazem kde sv. Ludmila spolu…
Zřícenina kaple sv. Máří Magdalény na Malém Blaníku
14.01.2013 Louňovice pod Blaníkem
Na vrchu Malý Blaník kousek od Louňovic pod Blaníkem stojí zřícenina kaple sv. Máří Magdalény.Již odpradávna se na tomto místě konaly pohanské a později křesťanské obřady. Později v době gotické zde stála kaple, po které se nic nedochovalo. Už od první poloviny 16. století byl Malý Blaník cílem poutí. Byla zde založena kaple Adamem z…
Babka
13.01.2013 Řevnice
Jižně od Řevnice se na úpatí brdských vrchů tyčí vrch zvaný Babka (505 m.n.m.). Zčásti skalnatá křemenocová hora je částečně ohlodaná bývalých lomem. V roce 1890 vyznačil Klub českých turistů z Řevnic na Skalku nad Mníškem první značenou turistickou cestu v Brdech a odbočku měla na vrch Babka. Také zde byl zřízen vyhlídkový altán, který…
Otmíčská hora
13.01.2013 Otmíče
Při obci Otmíč nedaleko Hořovic se zvedá nepříliš vysoký vrch se stejným jménem – Otmíčská hora (401 m.n.m.). Vrch byl vytvořen průnikem granulované lávy ordovických diabasů. Na jihozápadní straně se nchází opuštěný lom na tuto horninu. Na vrcholu se pak v dávné minulosti nacházelo hradiště zřejmě již v pozdní době haštalské.
Kostel sv. Václava - Velíz
13.01.2013 Kublov
Východně od obce Kublov se zdvihá vrch Velíz (595 m.n.m.) a na jeho vrchu stojí starobylý kostel sv. Václava (původně sv. Jana Křtitele).V 10-11. století se tu nacházelo přemyslovské hradiště. Předchůdce dnešní stavby byla předrománská kaple, kterou podle legendy nechal zbudovat jako dík za záchranu kníže Jaromír. To ho zde Vršovici…
Kuchyňka u Dobříše
13.01.2013 Dobříš
Jižní od Hostomic na hřebeni brdských lesů se táhne velmi úzký hřbet tvořený ordovickými slepenci, z něhož spadají na obě strany suťové stráně, porostlé starým lesem. Na hřebetě se nachází vrch Kuchyňka (636 m.n.m.). Název je odvozen patrně od staroslovenského pojmenování kochat či kuchat a znamená oddělení nebo odlomení. Stojí zde…
Podlešínská skalní jehla
13.01.2013 Želenice
Východně od Podlešína za železniční tratí mezi poli stojí izolovaná skalka zvaná Podlešínská skalní jehla nebo také někdy "Žiďák". Osm metrů vysoká skála je tvořená pískovcem nebo také ledeckou arkózou svrchnokarbonského stáří. Přírodní památkou byla vyhlášena roku 1987. Skála díky svému měkkému materiálu dále podléhá erozi, chraňme ji,…
Plešivecké jezírko
12.01.2013 Hostomice
Na východním úpatí vrchu Plešivec najdeme malé jezírko s omamně zelenou vodou. Podle legendy má barvu očí Hadí královny, která se zde koupala. Tato rusovlasá panna třímající v ruce železlo v podobě bronzového hada se také zjevovala jako bílý had se zlatou korunkou. Svoje útočiště měla v jeskyni pod Krkavčími skalami, kde se nacházel…
Plešivec
12.01.2013 Hostomice
Mohutný od brdských hřebenů oddělený vrch (654 m.n.m.), který spisovatel Karel Sezima nazval jako "Olymp podbrdského kraje" se nachází 6,5 km jihovýchodně od Hořovic.Vrch je směsicí různorodých nerostných vrstev, tvoří jej tvrdé žíly křemenců, železem prosycené diabasy, jinecké břidlice a jiné. Podle vnímajících lidí je to místo…
Plešivecký viklan
12.01.2013 Běštín
Na jižním úbočí Plešivce při turisticky značené cestě můžeme najít viklan, křemencový balvan o výšce zhruba 2 metry a dlouhém 3 metry. Ještě v 19. století se vikla. Dnes se to již nepodaří, údajně se tak stalo po úderu blesku, který jej srazil z ložiska.Podle legendy se houpáním prý dal přivolat déšť, otevřít země, čarodějnice na něm…