Statistika našeho portálu

  • 103 591 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kostel sv. Jakuba Většího

Praha

Kostel sv. Jakuba založil v roce 1232 Václav I. Současnou podobu kostel dostal koncem v letech 1689 - 1707 kdy byl po požáru zbarokizován po vedením J. Š. Pánka. Interiér kostela byl upraven v letech 1736 – 1739. Kostel sv. Jakuba má jedinečně provedené průčelí. Zdobí ho štukatury sv. Jakuba, sv. Františka a sv. Antonína Papuánského. K severní vnější zdi kostela přiléhá klášt…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Telefon

Kostel sv. Jakuba založil v roce 1232 Václav I. Současnou podobu kostel dostal koncem v letech 1689 - 1707 kdy byl po požáru zbarokizován po vedením J. Š. Pánka. Interiér kostela byl upraven v letech 1736 – 1739. Kostel sv. Jakuba má jedinečně provedené průčelí. Zdobí ho štukatury sv. Jakuba, sv. Františka a sv. Antonína Papuánského. K severní vnější zdi kostela přiléhá klášter minoritů. Interiér kostela obsahuje řadu kaplí a oltářů a zdobí ho vzácná díla mnoha mistrů. Cennou součástí kostela je náhrobek Jana Václava Vratislava z Mitrovic, který byl nejvyšším českým kancléřem. Náhrobek byl zhotoven v letech 1714 – 1716 podle návrhu vídeňského architekta J. B. Fischera. Je vyzdoben i plastikami F. M. Brokoffa. U jižní vnější zdi kostela je kříž.

Malé Štupartské dominuje tento minoritský kostel a klášter sv. Jakuba. Založil ho již Václav I. v roce 1232, v době, kdy se dosud nesouvisle osídlené území Starého Města začalo za výrazné královy podpory měnit ve středověké město. Součástí králova programu bylo i uvedení tehdy moderních, ve městech působících řádů: kazatelského řádu dominikánů a řádu menších bratří sv. Františka – minoritů. Původně gotický chrám, mimochodem po Svatovítské katedrále to byl nejdelší chrám v Praze byl po požáru roku 1689 upraven do barokní podoby architektem Janem Šimonem Pánkem. Průčelí chrámu zdobí iluzivní reliéfy od Ottavia Mosta, znázorňující sv. Františka z Assisi, sv. Jakuba v kruhu poutníků a sv. Antonína Paduánského. Interiér v němž mají dlouhou tradici mše provázené hudbou i samotné varhanní koncerty, působí impozantním dojmem. Vysoký a dlouhý chrámový prostor. členěný pilastry a zdobený štuky, překrývá klenba s nástropními malbami ze života Panny Marie a Oslavení Nejsvětější Trojice od Františka Vogeta z roku 1881. Oltáře jsou vynikající ukázkou řezbářského a malířského umění 18. století. Čtyři z bočních oltářních obrazů maloval Petr Brandl, obraz na hlavním oltáři vytvořil Václav Vavřinec Reiner. Co nás však upoutá pozornost naši a návštěvníků asi nejvíce je vzácný barokní náhrobek nejvyššího kancléře Českého království Jana Václava z Mitrovic umístěný v levé lodi. Projekt pomníku vysokého přes 8 metrů vypracoval vynikající architekt Johann Bernard Fischer z Erlachu a sochy vytvořil Ferdinand Maxmilián Brokof. Jádro náhrobku, jež je vytesán z červeného mramoru, tvoří sarkofág s vratislavským znakem. Na tumbě leží postava zesnulého kancléře v brnění, podepřená alegorickou postavou Slávy. Pravicí se opírá o nedotčené knihy, levice svírá křížek. Na soklu náhrobku vlevo sedí lkající alegorie vědy, vpravo stojí důstojná postava s plnovousem, bůh času Chronos, držící přesýpací hodiny. Nad sarkofágem je obelisk, do něhož letící anděl, alegorie Fámy držící v levici tubu, zapisuje zásluhy zesnulého. Sochy náhrobku jsou z pískovce a štukovány měkkou vrstvou boloňské křídy. V podlaze před náhrobkem je kamenná deska, vchod do hrobky.
K hrobce se i váže pověst. Když tam v rakvi ukládali hraběte z Mitrovic, byl mrtev pouze zdánlivě. Poté co se probral z mdlob, vyrazil víko rakve, ale z hrobky se nedokázal dostat. Lidé sice slyšeli přes silný příkrov, šramot a tlumené zvuky, ale domnívali se že duše hraběte nemá pokoje. Teprve po letech, při dalším pohřbu vyšla pravda o skutečné smrti nešťastníka najevo. Zemřel žízní a hlady, možná i nedostatkem vzduchu.
Zatímco ve vlastním chrámu překrývá barokní okázalost gotické jádro stavby, v křížové chodbě kolem rajského dvora kláštera gotika přímo zvoní. Dlouholetými ochránci svatojakubského kláštera byli řezníci. Kostel byl totiž jejich cechovní svatyní. Mezi klášterem a Masnou ulicí stály ve dvou řadách masné krámy.

Zajímavé akce v okolí

Re-Use 2025 - Praha

11.01.2025 - 11.01.2025
Stanice techniků DDM…

Přijďte si k nám opravit drobné kusy nábytku nebo kousků do domácnosti.

Mozart na druhou 2025 - Praha

13.01.2025 - 13.01.2025
Alšovo nábř. 79/12, 110…

Rudolfinum, pondělí 13. 1. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin

Úvodní orchestrální koncert 2025 - …

18.01.2025 - 18.01.2025
Kostel sv. Šimona a Judy

Úvodní koncert nové sezóny Mezinárodního koncertního cyklu CHARITAS 2025. V sobotu 18. ledna 2025 se můžete těšit na…

Debussy – Strauss – Novák 2025 - Pr…

10.02.2025 - 10.02.2025
Náměstí Republiky 5,…

Obecní dům, pondělí 10. 2. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 10. leden

Dnes má svátek Břetislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete