Hrad Nové Hrady
Nové Hrady
Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, 11 km JV od Trhových Svinů. Historie hraduHrad Nové Hrady byl postaven zřejmě v první polovině 13. století na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem. První písemná zmínka pochází z roku 1279, kdy je hrad majetkem Vítkovce Ojíře. Roku 1359 panství kupují Rožmberkové, kteří jej obývali jen do…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Nové Hrady
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- České Budějovice
- Obec
- Nové Hrady
- Telefon
Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, 11 km JV od Trhových Svinů.
Historie hradu
Hrad Nové Hrady byl postaven zřejmě v první polovině 13. století na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem. První písemná zmínka pochází z roku 1279, kdy je hrad majetkem Vítkovce Ojíře. Roku 1359 panství kupují Rožmberkové, kteří jej obývali jen dočasně. V průběhu husitských válek byl hrad vypálen táborským hejtmanem Janem Bzdinkou. V roce 1579 byl silně poškozen výbuchem střelního prachu a zkázu pak dokonalo poměrně silné zemětřesení v roce 1590. Hrad byl těžce poškozen, část byla stržena a zbytek areálu byl pak opraven a nově opevněn podle návrhů italského architekta Antonia Canevalle. Smrtí posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 přešlo panství jako dědictví do majetku pánů ze Švamberka. Petr ze Švamberka se aktivně zúčastnil stavovského povstání, proto byl hrad obléhán a nakonec jej získal od císaře generál Buquoy.
Krátce na to byl však při tažení do Uher zastřelen při obléhání Nových Zámků a jeho manželka Marie Magdalena z Biglia, žijící v Belgii, se po čase natrvalo usídlila v Čechách. Na novohradském náměstí, na místě panských domů, nechala vybudovat pohodlnou rezidenci. Zde Buquoyové sídlili až do počátku 19. století, kdy byl postaven nový empírový zámek na severní straně města. Novohradský hrad tak definitivně ztratil svoji rezidenční úlohu a byl využíván pro hospodářské účely. Na konci druhé světové války zde sídlila rudá armáda, která zničila část archiválií rodu Buquoyů.
Panství bylo po válce rodu zkonfiskováno a předáno do péče státu. V padesátých letech 20. století byla v části hradu zřízena expozice hyalitového skla, zbytek sloužil nadále jako byty a později část také jako lidová škola umění a kulturní středisko. V osmdesátých letech prošel novohradský hrad rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je v rukou NPÚ.
Podoba hradu
Z původního novohradského hradu se dodnes zachovala průjezdní oválná dispozice s částí opevnění z 15. století. Východní hranolová věž, přístupná po mostě nad příkopem, má valeně zaklenutý průjezd. Severní křídlo využilo zbytků gotického zdiva vnější zdi. Na jeho fasádě je ještě patrná sgrafitová rustika. Západní křídlo vzniklo na místě původního paláce v roce 1792, jižní křídlo pak přestavbou bývalého pivovaru. Místnosti na hradě jsou jednoduché bez výzdoby, plochostropé nebo valeně klenuté. Největší část sbírky tvoří hyalitové sklo z období empíru a biedermeieru. Za pozornost stojí instalace rokokového, klasicistního i biedermeierového nábytku a cínového nádobí. Hradní areál nabízí 9 místností paláce s obrazovou galerií a expozice rodu Buquoyů, a také život panského úředníka na začátku 20. století.
V nedaleké Horní Stropnici můžete navštívit tvrz Cuknštejn. Kousek odsud, u obce Hojná Voda, se můžete rozhlédnout po kraji z rozhledny Kraví Hora. Dobře zachovalou tvrz Žumberk si naopak prohlédnete v obci Žár.
Ubytovat se můžete přímo v Nových Hradech.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 20058 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz