Statistika našeho portálu

  • 103 404 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hornický skanzen Žacléř

Žacléř

Návštěvníci v rámci prohlídky navštíví špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci započali svou směnu a vydají se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan, ve které je možnost se z vozíkového oběhu vydat na 52 metrů vysokou těžní věž Jan. Z věže se naskytne panoramatický výhled na Krkonoše včele se Sněžkou a Vraní hory se Špičákem, ale i pohled na celý areál. Poté návštěvníci zamíří do nově přístupné štoly Jitřenky, která je dlouhá zhruba 100 m a je zde k vidění i nádherná uhelná sloj. Prohlídku návštěvníci ukončí ve strojovně jámy Jan, ve které se nachází původní těžní stroj, ale je zde i expozice věnovaná důlnímu vybavení, či paleontologické nálezy.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Východní brána Krkonoš. Tak se říká městu Žacléř. Málokdo, ale ví, že zde v letech 1570 až 1992 probíhala hlubinná černouhelná těžba. Na těchto základech se nachází v současné době hornický skanzen. Na konci města se tyčí do výše těžní věže jam Jan a Julie, kdy Jan je s 56 m tou věží nejvyšší a návštěvníci v rámci prohlídky mají možnost na ni vyšplhat vzhůru a porozhlédnout se po okolí, kde se jim naskytne panorama v podání Krkonoš včele se Sněžkou, či Vraní hory se Špičákem. Od zimy 2017 je věž vidět i v noci, jelikož došlo k jejímu nasvícení. Dobový vzhled na návštěvníky dýchne z každého koutu, protože to tu vypadá jako by horníci odešli teprve včera. Najdou zde své zalíbení milovníci techniky, kdy k vidění jsou ve strojovnách původní těžní stroje, ale i třeba milovníci zkamenělin, jelikož ve strojovně Jan se nachází i paleontologická sbírka. To ale není vše.

V sezóně 2018 byl skanzen rozšířen hned o dvě novinky. V květnu své brány otevřela štola Jitřenka, která je dlouhá cca 100 m, a zde je k vidění skutečná uhelná sloj, různé typy výztuže, ale i horníci (figuríny) při práci. V druhém případě se jedná o úpravnu uhlí, která byla v roce 2011 prohlášena za kulturní památku, ale stav objektu byl ve velmi havarijním stavu. Proto v roce 2017 započala rekonstrukce a letos se tak otevře unikát v České republice a návštěvníci se dozví o další hornické činnosti, kterou je úprava uhlí.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete