Českomoravská vrchovina
Jihlava
Českomoravská vrchovina je nejrozsáhlejší horskou oblastí České republiky, rozkládající se podél bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Její rozloha je 11.750 km čtverečních. Pohoří nemá zřetelnou hřebenovou linii, typickým reliéfem je spíše mírně zvlněný terén, z něhož vystupují osamělé vrcholy do výšky kolem 700 m, výjimečně i přes 800 m. Je to oblast překrásně ale divoké přírody, která …
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Jihlava
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Jihlava
- Obec
- Jihlava
- Telefon
Českomoravská vrchovina je nejrozsáhlejší horskou oblastí České republiky, rozkládající se podél bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Její rozloha je 11.750 km čtverečních. Pohoří nemá zřetelnou hřebenovou linii, typickým reliéfem je spíše mírně zvlněný terén, z něhož vystupují osamělé vrcholy do výšky kolem 700 m, výjimečně i přes 800 m. Je to oblast překrásně ale divoké přírody, která se rozkládá se na území pěti okresů a sahá od jihočeských rybníků až k okraji Hané. Patří do okresů Jihlava, Třebíč, Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou. Je to pohoří plné lesů, malebných údolí a také vodních toků. Vysočinou, jak se taky oblast někdy nazývá protékají řeky Jihlava a Oslava, které patří do povodí Moravy. Do povodí Labe náleží Sázava a Želivka. Z menších toku zde ještě pramení Rokytná, Moravská Dyje a Doubrava.
Českomoravská vrchovina se skládá z několika částí, které jsou vlastně samostatnými celky. Především je to v západní části Křemešnická vrchovina, která do oblasti zasahuje jihovýchodně od Pelhřimova. S vrcholem Křemešníka (765 m), který je velmi vhodný pro zimní sporty. Severozápadně od Telče se rozprostírá Javořická vrchovina s nejvyšším vrcholem celé Vysočiny Javořicí (837 m). Do okolí Pacova zasahuje pohoří Pacovskou pahorkatinou (Strážiště, 744 m). Novobystřická vrchovina vyplňuje území mezi Kunžakem a Landštejnem a její nejvyšší vrchol Vysoký kámen dosahuje výšky 738 m. Ve východní části leží turistické centrum celé oblasti Žďárské vrchy, s centry v Novém městě na Moravě a ve Žďáru nad Sázavou. Nejvyšším vrcholem je Devět skal (836 (m). V severní části leží poslední část Vysočiny, Železné hory s vrcholem Pešava (697 m) kousek od Hlinska.
Celé území má velmi bohatou historii, proto zde můžeme navštívit celou řadu památek. Oblast byla osídlena již ve 12.století a jeho vývoj, zejména kolem Jihlavy, je spojen s dolováním a zpracováním stříbra ve středověku. Mezi nejvýznamnější památky patří jistě tři skvosty, jejichž atraktivitu zajišťuje členství na seznamu památek UNESCO. Jsou to Telč, snad nejkrásnější město naší republiky, židovské ghetto a bazilika sv. Prokopa v Třebíči a Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Ždáře nad Sázavou. Za vidění, ale stojí i celá řada dalších hradů a zámků. Za všechny jmenujme hrady Lipnice, Kámen a Roštejn a zámek v Náměšti nad Oslavou. Ovšem Vysočina, právem nazývána Zeleným srdcem České republiky, je hlavně krásná příroda, která nabízí ty nejlepší podmínky pro aktivní dovolenou na kole, běžkách, sjezdovkách nebo jen pěšky.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 17019 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz