Turistické cíle
Zobrazuji výsledky 321 - 330 z celkem 15329
Bechyňská brána - Tábor
07.01.2013 Tábor
Bechyňská brána se nachází v Klokotské ulici a je jedinou dochovanou bránou táborského městského opevnění.Byla vystavěna jako gotické současně se vznikem městského opevnění. Nejstarší je západní část s průjezdem a hrotitými portály. Později kolem roku 1430 vznikla střední a východní část brány. V 19. století byla upravena podle návrhu…
Pusté kostely u Velenic
04.01.2013 Velenice
Bývalé podzemní lomy ve kterých se těžil písek pro blízké brusírny zrcadel se nacházejí při silnici spojující obce Svitava a Velenice, zhruba necelý kilometr od obce Sviatava.Potřebné druhy písku byly získávány plavením, vytěženého z asi 1,5 m mocné vrstvy pískovce. Za zhruba 150 let těžby vznikly v pískovcových skalách u Velenic…
Selesiova výšina
04.01.2013 Osek
Zhruba 1,5 km jihozápadně od obce Osek se nachází jedno z nejznámnějších a nejnavštěvovanějších malých skalních měst Krušných hor. Jde o romantický labyrint s vyhlídkovým vrchem (421 m.n.m.), vystupujícími skalními výchozy. Zdejší místo vzniklo jako náplavový kužel již neexistujícího vodního toku, tvořené křemitým hrubozrnným pískovcem…
Městské podzemí - Světlá nad Sázavou
04.01.2013 Světlá nad Sázavou
Městské podzemí ve Světlé nad Sázavou vzniklo v 15. století a bylo primárně určeno k uchovávání potravin. Jelikož bylo ručně tesané je názornou ukázkou středověké razicí práce. Jeho délka činí zhruba 200 m, chodby jsou široké v rozmezí 160 – 240 cm a výška se pohybuje 170 do 210 cm. Ve střední části došlo k proražení do skalní studny…
Městské podzemí - Znojmo
04.01.2013 Znojmo
Znojemské podzemí je nerozsáhlejším městským podzemím u nás a unikátní i ve střední Evropě. Jeho výstavba v podstatě zpočátku jako městské sklepy započala ve 14. století. Původní sklepy měly jen hospodářský význam pro ukládání potravin a vína. Postupně byly sklepy propojovány a vznikl tak labyrint o celkové délce až 27 km. Některé sklepy…
Městské podzemí - Tábor
04.01.2013 Tábor
Táborské podzemí začalo vznikat téměř současně se založením města. Původně šlo o městské sklepy vysekaná v rulovém podloží či granitové skále. Jako u mnoha jiných městských podzemí, i táborské sloužilo tehdy zejména pro uchovávání potravin a piva. Některé sklepy pak později dosáhly až tří pater pod sebou s hloubkou téměř 12 m. Podzemí…
Čertova skála
30.12.2012 Přelouč
Kousek západně od Přelouče se v poli skrývá malá skalka nazývaná Čertova skála. Místo kde kdysi odpočívali místní obyvatelé při práci na poli při studánce s průzračnou vodou je dnes zarostlé stromy a křovinami. Zůstává tak opomíjeno, neboť sem nevede ani žádná turisticky značená cesta. Zhruba ze středu obce Škudly je potřeba se vydat…
Suché skály
30.12.2012 Malá Skála
Nad obcí Malá Skála můžeme vidět úzký a velmi rozeklaný hřeben z cenomanského pískovce, tzv. Suché skály. Místo je oblíbené horolezci zejména pak útvar Hlavní věž, Jížní spára či Samotář. Další věže nesou jméno Čihulova, Borová, Sokolí a Střední. Suché skály se také někdy podle svého vzhledu nazývají Kantorovy varhany. Na útvar nevede…
Skalní bludiště Kalich - Chléviště
30.12.2012 Malá Skála
Skalní bludiště tyčící se východně od údolí řeky Jizery při Malé Skále má název Chléviště.Za dob válek sem obyvatelé schovávali dobytek. V roce 1935 tu byla vyznačena turistická stezka tzv. Besedický okruh. Ve skalní sluji V. Sádovského nese jméno rytmistra švédského vojska, který zde za třicetileté války ukryl ve skalní dutině několik…
Skalní hrad
30.12.2012 Oldřichov v Hájích
Nedaleko vrchu Špičák nad Oldřichovem v Hájích se kdysi ve středověku patrně tyčil strážní hrad. Bohužel se po něm nedochovaly písemné zmínky a tak se zde podle nálezů tato stavba předpokládá. Na žulovém masivu jsou patrné otvory pro uložení dřevěných trámů a vytesané kapsy. Dnes skalní plošina poskytuje výhled směrem na Frýdlant.