Bazilika Nanebevzetí P. Marie - Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše se nachází v severní části města při ulici Santiniho v blízkosti místního zámku. Počátky konventního kostela Panny Marie při klášteře žďárských cisterciáků se kladou do poloviny 13. století, kdy byl zdejší klášter založen. Orientovaný klášterní kostel je situován v centru klášterního areálu. Jeho západní průčelí se vypíná přímo proti vstupní bráně. …
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Žďár nad Sázavou
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Žďár nad Sázavou
- Obec
- Žďár nad Sázavou
- Telefon
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše se nachází v severní části města při ulici Santiniho v blízkosti místního zámku.
Počátky konventního kostela Panny Marie při klášteře žďárských cisterciáků se kladou do poloviny 13. století, kdy byl zdejší klášter založen. Orientovaný klášterní kostel je situován v centru klášterního areálu. Jeho západní průčelí se vypíná přímo proti vstupní bráně. Na jih od kostela byly situovány budovy konventu, které jsou dnes z větší části zaniklé. Základy kostela byly slavnostně položeny 25. 5. 1253. Jedná se o protáhlou trojlodní baziliku končící na východě příčnou lodí s kaplemi. V roce 1263 byla pravděpodobně stavba kostela z větší části dokončena. Roku 1689 byl klášterní kostel poničen požárem, při němž se zřítila tři západní pole klenby hlavní lodi. Kostel byl ale vzápětí opraven. K zásadní přestavbě však došlo až za opata Václava Vejmluvy (1670 – 1738) okolo roku 1710. Stavební úpravy ve stylu barokní gotiky provedl architekt Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723). Zcela unikátně doplnil Jan Santini především transept, který "přemostil" dvojicí symetrických, velmi subtilně konvex-konkávně tvarovaných barokních krucht, nesoucích dvojici těžce působících barokních varhanních skříní, které sám navrhl. Architektonické detaily jsou modelovány štukem a mají imitovat gotické tvarosloví. V některých částech dokonce barokní štukové prvky překrývají původní, gotické, z kamene tesané architektonické články. Mobiliář je taktéž vrcholně barokní. Architektura hlavního oltáře je zdobena dvěma obrazy Michala Leopolda Willmanna z roku 1692. Sochařská výzdoba je dílem tyrolského sochaře Řehoře Thényho (1695 – 1759). Z pozdější fáze výzdoby kostela je nejhodnotnějším dílem boční oltář Božího hrobu z roku 1780, jehož autorem je brněnský mistr Ondřej Schweigl (1735 – 1812). V roce 2009 byl kostel povýšen na baziliku minor.
Kostel je přístupný od května do září od 9 do 17 hod; jinak v době konání bohoslužeb a kulturních akcí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21843 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz