Žebrák
Žebrák
Město Žebrák leží ve Středočeském kraji, přibližně 16 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Beroun. Rozkládá se u jižního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a většina návštěvníků si jej spojuje se zříceninou hradu Žebrák a hradem Točník, které tvoří dominanty okolní krajiny. V letních měsících se každoročně město i oba hrady stávají pořadateli různých kulturních akcí (rekons…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Beroun
- Obec
- Žebrák
Město Žebrák leží ve Středočeském kraji, přibližně 16 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Beroun. Rozkládá se u jižního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a většina návštěvníků si jej spojuje se zříceninou hradu Žebrák a hradem Točník, které tvoří dominanty okolní krajiny. V letních měsících se každoročně město i oba hrady stávají pořadateli různých kulturních akcí (rekonstrukce středověkých bitev, rytířské turnaje, dobové trhy). K rekreaci návštěvníkům slouží dva rybníky, nacházející se u jižního okraje města. Do oblasti Křivoklátska pak vede několik turistických i cyklistických stezek. V současné době žije ve městě přibližně 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 8,51 km².
Historie
Archeologické nálezy dosvědčují existenci slovanského hradiště ve zdejší lokalitě již v průběhu 9. století. V roce 1280 byl v blízkosti původní osady vystavěn středověký hrad. V roce 1336 pak byla nevelká osada povýšena na městečko, které brzo obehnaly kamenné hradby. Václav IV. jej v roce 1396 povýšil dokonce na královské komorní město.
V druhé polovině 15. století zasáhla zdejší kraj morová epidemie, které podlehla většina obyvatel Žebráku. Největšího rozkvětu město dosáhlo během 16. století, kdy zdejší panství vlastnil rod Valdštejnů. V roce 1608 však vypukl ničivý požár, při kterém shořela většina domů. Během třicetileté války zde rabovala vojska Švédů. Další útrapy spojené s tažením vojenských jednotek se dostavily v 18. století. Během 19. století se zde horlivě rozvíjela spolková činnost, v níž přídní místo zaujímají "Spolek divadelních ochotníků", "Sokol", "Slovanská lípa" a pěvecký spolek "Hlahol". V této době byly položeny i základy budoucího průmyslového rozvoje města. V roce 1872 vznikl z původní zámečnické dílky strojírenský závod firmy Volman.
Co je k vidění
Na obdélníkovém náměstí stojí původně gotický kostel svatého Vavřince, který byl v roce 1780 barokně přestavěn. Většina měšťanských domů byla také přestavěna v barokním slohu. Objekt radnice vznikl na počátku 19. století. U západního okraje města se rozkládá starý hřbitov, kde stojí i osmiboký barokní kostel svatého Rocha. Značené turistické cesty zavedou zájemce k bývalým středověkým hradům (Točník a Žebrák) či do oblasti Křivoklátského lesa. Žebrák je rodištěm několika významným osobností (bratři Jan a Vojtěch Nejedlých, Šebestián Hněvkovský či Karel Kincl).
Zajímavost
Ve zdejším muzeu si zájemce může prohlédnout dvě stále expozice. První se zabývá dějinami města Žebráku, a ta druhá životem a dílem Jaroslava Hněvkovského.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 220 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz