Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
Město Žďár nad Sázavou.Okresní město Žďár nad Sázavou leží v centrální části Českomoravské vrchoviny, v kraji Vysočina, na pomyslném rozmezí Čech a Moravy. Významná část města náleží do CHKO oblasti Žďárské vrchy a právě překrásné okolní přírodní scenérie ze Žďáru učinily vyhledávané místo turistů a výletníků. V jednom z nejupravenějších a nejčistších měst v republice, žije v současnosti přibližn…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Žďár nad Sázavou
- Obec
- Žďár nad Sázavou
Město Žďár nad Sázavou.
Okresní město Žďár nad Sázavou leží v centrální části Českomoravské vrchoviny, v kraji Vysočina, na pomyslném rozmezí Čech a Moravy. Významná část města náleží do CHKO oblasti Žďárské vrchy a právě překrásné okolní přírodní scenérie ze Žďáru učinily vyhledávané místo turistů a výletníků. V jednom z nejupravenějších a nejčistších měst v republice, žije v současnosti přibližně 24 000 obyvatel a katastrální výměra města zabírá 37,06 km².
Historie Žďáru nad Sázavou.
Původní osada předcházející současnému městu vznikla při cisterciáckém klášteře, založeném Bočkem z Obřan v roce 1252. V brzké době však byla ze strategických důvodů přesunuta na levý břeh Sázavy do míst, kde se v současnosti nachází historické jádro města. V písemných pramenech se Žďár poprvé objevuje v roce 1293, a to v souvislosti se zasedáním soudu, pod jehož jurisdikci spadalo klášterní panství. V období husitských válek byl klášter i s přilehlým městečkem vypálen, a i přes snahu prvního kališnického krále Jiřího z Poděbrad, význam a důležitost městečka s klášterem upadaly.
Na konci 16. století se Žďár stal manským statkem olomouckých biskupů, což způsobilo značnou nevoli představených kláštera i obyvatel městečka. V rámci sporů se panství přesunulo nejdříve mezi stolní statky biskupství a později do osobního vlastnictví olomouckého biskupa Františka z Ditrichštejna. Jeho zásluhou byl Žďár povýšen na město a byla mu udělena nová privilegia a městský znak.
Po návratu cisterciáků do kláštera muselo město i klášter samotný čelit drtivé švédské ofenzívě během třicetileté války, ale s vydatnou pomocí měšťanů se jej podařilo ubránit. Švédové však přesto v roce 1647 město vydrancovali a důsledky jejich řádění se na rozvoji města podepsaly na další desítky let.
K potvrzení městských výsad došlo v roce 1704 osobním přičiněním císaře Leopolda I. Rozšířeného znaku z této doby se využívá do současnosti. K zrušení kláštera došlo během vlády Josefa II. a celé klášterní panství přešlo do správy Moravského náboženského fondu. Po jeho prodeji se místní majitelé často střídali.
Po bouřlivém roku 1848 se Žďár stal sídlem okresního soudu, přičemž politický okres byl v Novém Městě na Moravě. Rozvoj průmyslu na sebe dal čekat až do konce 19. století a pomohlo mu především zavedení železničního spojení v letech 1898 – 1905. Trať umožnila spojení jak na Prahu, tak na Brno. V roce 1949 pak bylo město Žďár sloučeno s obcí Zámek Žďár a následně přejmenováno dle označení železniční stanice na Žďár nad Sázavou.
Co je ve Žďáru nad Sázavou k vidění.
Úchvatná podívaná je pro návštěvníky přichystána na zdejším zámku, v jehož areálu může navštívit baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Studniční kapli, Santiniho expozici, Barokní konírny či Galerii Kinských. Z mnoha dalších církevních staveb lze jmenovat kapli sv. Barbory, bývalý cisterciácký klášter či poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Pro milovníky cyklistiky je připraveno v okolí města velké množství stezek, ať už se jedná o Santiniho či Posázavskou trasu, nebo Regionální cyklotrasu Moravy a Slezska.
Zajímavost Žďáru nad Sázavou.
Pod záštitou prezidenta Václava Havla se ve Žďáru konají hudební akce Concentus Moravie a České sny.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4597 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz