Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zbiroh

Zbiroh

Město Zbiroh leží v Rokycanském okrese, v Plzeňském kraji. Výhodná poloha na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, každoročně do Zbirohu přiláká velké množství milovníků krásné přírody i aktivního odpočinku. Zdejší kraj je lemován nádhernými lesy, pastvinami, rybníky i skalami. V současné době žije více než 2 500 obyvatel, na katastrální výměře 31,94 km².Histor…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Rokycany
Obec
Zbiroh

Fotogalerie k článku

Město Zbiroh leží v Rokycanském okrese, v Plzeňském kraji. Výhodná poloha na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, každoročně do Zbirohu přiláká velké množství milovníků krásné přírody i aktivního odpočinku. Zdejší kraj je lemován nádhernými lesy, pastvinami, rybníky i skalami. V současné době žije více než 2 500 obyvatel, na katastrální výměře 31,94 km².

Historie

Na počátku historie města Zbirohu je vystavění hradu v lese nad Františkovem, který však zanikl v průběhu 14. století. První písemná zmínka o hradu je datována do roku 1230 a nachází se v análech kláštera v Plasích. Prvním držitelem hradu byl Chřen ze Zbirova, z rodu Sulislavců a jeho bratr Sulislav. Následní vlastníci Zbiroha (příslušníci rodu Drslaviců) drželi hrad až do roku 1238.

V závěru 13. století byli majiteli hradu páni Zajícové z rodu Valdeků. Člen tohoto rodu (Oldřich ze Žebráka) sídlil na Zbiroze i v roce 1327. Dalšími významnými vlastníky hradu byli Lucemburkové a následně Rožmberkové. I díky silným vlastníkům se hradu vyhnuli ukrutnosti husitským válek. Oldřich z Rožmberka dokonce v roce 1431 hrad přenechal králi Zikmundovi za 3000 kop grošů. Ve zdejší nové kapli byla v roce 1469 vyhlášena klatba na Jiříka z Poděbrad. Na začátku 16. století získali zdejší panství do správy Lobkovicové, kteří zde vládli následujících sto let. Podařilo se jim panství rozšířit až po řeku Mži. V důsledku spiknutí proti Rudolfu II. byl Zbiroh v roce 1594 Lobkovicům zabaven a připadl královské komoře. Po porážce stavovského povstání zde vzniklo vězení pro účastníky spiknutí i další delikventy.

Během třicetileté války bylo městečko krutě popleněno a vypáleno švédskými vojsky. Z této události se Zbiroh dlouho nedokázal pořádně oklepat a město stagnovalo. V průběhu 19. století vlastnili rozsáhlé panství krakovští bankéři, kterým se jej podařilo prodat za 10 miliónů zlatých pruskému podnikateli Strousbergovi. Ten zde chtěl vybudovat obrovský průmyslový železářský komplex. Podílel se i na přestavbě zbirožského zámku, ovšem veškeré jeho snahy zkroskotaly po krachu na vídeňské burze v roce 1873. Posledními vlastníky panství pak byli Colloredo-Mansfeldové.

Znak města

Červená rožmberská růže ve znaku města pochází právě z doby vlády Petra Rožmberka. Dalšími majiteli byli Šternberkové, později i Lobkovicové, kteří vládli Zbirohu skoro celých sto let. Panství rozšířili zejména na západ až po řeku Mži. Městečku se v této době dařilo velice dobře.

Po bitvě na Bílé hoře se stal Zbiroh státním vězením pro účastníky stavovského odboje (Vilém z Lobkovic) a později i pro jiné delikventy.

Co je k vidění

Největším lákadlem ve Zbirohu je zdejší zámek, který vznikl z původně opevněného hradu a byl do dnešní podoby přestavěn v druhé polovině 19. století. Ze sakrálních staveb zaujme především kostel svatého Mikuláše. Na náměstí pak stojí za povšimtuí socha Panny Marie Immaculaty či socha svatého Jana Nepomuckého. Městské vlastivědné muzeum lze pak najít na Masarykově náměstí.

Turistika

Jsou zde velmi vhodné podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku – nejznámější trasy vedou údolím Zbirožského potoka krajem rybníků a mlýnů do přírodní rezervace Skryjská jezírka, nebo křivoklátskými lesy na hrady Točník, Žebrák a Křivoklát. Pozoruhodná zákoutí Berounky, která protéká chráněnou přírodou, oceňují hlavně vodáci.

Významné osobnosti

Zbiroh je rodištěm a působištěm dalších významných osobností – narodil se zde a žil básník Josef Václav Sládek, má zde i své muzeum. Na Zbirožském zámku maloval Alfons Mucha Slovanskou epopej. Z dalších osobností jmenujme alespoň Fráňu Šrámka, J.B. Foerstera, Josefa Palivce, po němž je pojmenovaná městská knihovna, Karla Vokáče, Jaroslava Pika, Marii Pujmanovou či pěvkyni Marii Gärtnerovou.

Zajímavost

Ve východním křídle zámku žil na počátku 20. století malíř Alfons Mucha, který zde namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.

www.zbiroh.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 26. prosinec

Dnes má svátek Štěpán

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete