Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Žacléř

Žacléř

Město Žacléř leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov. Pro svou polohu pod Žacléřským hřbetem je přezdíváno jako východní vstupní brána do Krkonoš. Nedaleko od města se nachází hranice s Polskou republikou. Vývoj města poznamenala těžba černého uhlí, která zde probíhala až do roku 1992. V současné době je Žacléř i okolí vyhledávanou rekreační oblastí pro široké spektrum návštěvníků. V jižn…

Adresa a kontaktní informace

Město Žacléř leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov. Pro svou polohu pod Žacléřským hřbetem je přezdíváno jako východní vstupní brána do Krkonoš. Nedaleko od města se nachází hranice s Polskou republikou. Vývoj města poznamenala těžba černého uhlí, která zde probíhala až do roku 1992. V současné době je Žacléř i okolí vyhledávanou rekreační oblastí pro široké spektrum návštěvníků. V jižní části města je vybudován příjemný lyžařský areál. Především spodní část sjezdovky je jako stvořená pro znalce a mistry lyžování. Nedaleko od města nadjeme i linii bunkrů, vybudovaných ve 30. letech minulého století. Jižně od města můžeme navštívit i rekonstruovanou obrannou tvrz, sloužící jako muzeum. Okolí města je prošpikováno sítí turistických a cyklistických stezek. Severovýchodním směrem od města se nachází oblast, kde se dříve těžilo uhlí. V současné době žije v Žacléři přibližně 3 600 obyvatel na území o katastrální rozloze 21,82 km².

Historie

Původní osada vznikla jako ochranný bod na stezce mezi Trutnovem a Vratislaví. Nacházela se v podhradí nového hradu Ccheczler (Žacléř), který byl vystavěn na skalní ostruze. Vznik obce spadá do období kolonizace Čech za vlády Přemysla Otakara II. V písemných pramenech se první zmínka o Žacléři objevuje v roce 1334. Tehdy ho král Jan Lucemburský se svým synem Karlem nechal zastavit Bertholdovi z Lípy.
Masivnější hospodářský rozvoj města se dostavil s vypuknutím průmyslové revoluce, spojené s těžbou černého uhlí. Dvě hlubinné šachty byly zřizeny na konci 18. století. Doba největšího odbytu však nastala spolu se zavedením železnice do města. Na rozvoj těžby navazovaly další provozy. V roce 1842 byla založena textilní továrna a následně i porcelánka. Dlouhou historii měl i pivovar, který však byl uzavřen v roce 1932.

Co je k vidění

Na místě současného kostela Nejsvětější Trojice stál dříve dřevěný kostelík. Ten současný získal barokní podobu v 18. století. Dominantou Rýchorského náměstí je Mariánský sloup, zřízený za panování jezuitů roku 1725. Na náměstí stojí i socha sv. Floriána. Na ostruhu nad náměstím stojí zámek, který byl v 16. století přestavěn do současné renesanční podoby. V současné době je v osobním vlastnictví a veřejnosti nepřístupný. Vydá-li se zájemce severním směrem z města, dojde na tzv. Růžový palouček, kde stojí pomník, připomínající místo loučení J. A. Komenského s rodnou vlastí.

Zajímavost

Jedním z nejkrásnějších výletů do okolní krajiny je výstup k Rýchorské boudě, kde nás čeká nádherný výhled i kvalitní občerstvení v místním bufetu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete