Vrchlabí
Vrchlabí
Město Vrchlabí je leží Královehradeckém kraji a je vnímáno jako přirozená krkonošská metropole. Často je i označováno jako vstupní brána do střední části Krkonoš. Přirozenou součástí města je i protékající řeka Labe. Vzhledem ke své poloze i k mnoha pozoruhodným památkám, je Vrchlabí celoročně vyhledávaným centrem turistů, toužících po relaxačně-aktivní dovolené. V současnosti zde žije přibližně …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Trutnov
- Obec
- Vrchlabí
Fotogalerie k článku
Město Vrchlabí je leží Královehradeckém kraji a je vnímáno jako přirozená krkonošská metropole. Často je i označováno jako vstupní brána do střední části Krkonoš. Přirozenou součástí města je i protékající řeka Labe. Vzhledem ke své poloze i k mnoha pozoruhodným památkám, je Vrchlabí celoročně vyhledávaným centrem turistů, toužících po relaxačně-aktivní dovolené. V současnosti zde žije přibližně 13 500 obyvatel a katastrální výměra města je cca 27,66 km².
Historie
Město označované za "vstupní bránu do Krkonoš" a proslavené nejen písní jedné z populárních skupin nachází své kořeny v polovině 13. století. O sto let později se objevuje první písemná zmínka o osadě jménem Wrchlab, která patřila vladykovi Haškovi z Vrchlabí, jehož dřevěná tvrz stála na místě dnešního rybníka. Do rozvoje osady negativně zasáhly husitské války, během nichž husité poničili celou osadu, ale i blízký klášter benediktinů.
Období prosperity pak do Vrchlabí přichází společně s nejvyšším horním hejtmanem Království českého, Kryštofem Gendorfem z Gendorfu, uznávaným hutním odborníkem. Ten v průběhu 16. století získal kutací právo na téměř celé Krkonoše. Město Vrchlabí odkoupil od Tetourů z Tetova a Ferdinand I. pak v roce 1533 povýšil Vrchlabí na město horní.
Kryštof z Gendorfu investoval do rozvoje Vrchlabí mnoho peněz i energie. Jeho zásluhou byl vystavěn renesanční zámek, kamenný kostel, chudobinec i škola. Do původně českého města také přišla skupina německých hutnických odborníků a horníků, kteří měli s těžbou velké zkušenosti. V návaznosti na to dostalo město i německé jméno Hohenelbe.
Dědička města, Gendorfova dcera provdaná za Miříkovského ze Stropnic, dlouho město neudržela. To přešlo do majetku Albrechta z Valdštejna, a ačkoliv se Valdštejn ve městě takřka nezdržoval, zažívalo Vrchlabí období velkého rozkvětu.
Valdštejnova smrt umožnila Ferdinandu II. v rámci rozsáhlých majetkových přesunů přidělit město říšskému hraběti Rudolfu Morzinovi. Společně s ním přišlo do Vrchlabí silné katolictví, šířené především pozvaným řádem augustiniánů.
18. století se stalo pro místní obyvatele černou můrou. Takřka nepřetržité válečné běsnění se střídalo s častými požáry a navíc se vyčerpaly zásoby rudy. Přesto se místním podařilo přeorientovat na nový hospodářský program, kterým se stalo zpracování lnu a bavlny. Klíčovým způsobem se o to zasloužil švýcarský podnikatel Jan Mittelholzer. V roce 1770 zde byla dokonce otevřena první tkalcovská škola ve střední Evropě.
Na konci 19. století se k tkalcovskému průmyslu přidala oblíbená turistika, která z Vrchlabí učinila pravou bránu do Krkonoš. Do dnešních dnů se zde lze věnovat širokému spektru sportů, a to jako v čase letním, tak zimním.
Co je k vidění
Nádherné městské centrum bylo vyhlášeno právem městskou památkovou zónou. Ojedinělou památkou je především místní zámek, které prodělal v 19. a 20. století rozsáhlou rekonstrukci. Okolí zámku lemuje malebný park, přes nějž vede i vyznačená naučná stezka. Nejvýznamnějšími církevními památkami jsou kostel sv. Augustina z počátku 18. století, i s přilehlým klášterem či novogotický kostel sv. Vavřince. Návštěvníka jistě zaujme i barokně přestavěná radnice na hlavním náměstí. Mezi historicky zajímavými domy zaujme budova lékárny U černého orla. Neobvyklou technickou památkou je pak barokní kamenný most přes řeku Labe, pocházející ze 17. století.
Zajímavost
Návštěvník by neměl vynechat slavné Krkonošské muzeum.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3437 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz