Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem

Město Vrbno pod Pradědem leží v Moravskoslezském kraji, severozápadním směrem od okresního města Bruntál. Poloha u východního okraje chráněné krajinné oblasti Jeseníky činí z Vrbna vyhledávané místo pro rekreaci. Mnoho návštěvníků sem zavítá i vzhledem k blízkosti lázeňského centra Karlova Studánka. Proto se zde nachází mnoho penzionů, hotelů a horských chat. Městem protéká i řeka Opava. V součas…

Adresa a kontaktní informace

Město Vrbno pod Pradědem leží v Moravskoslezském kraji, severozápadním směrem od okresního města Bruntál. Poloha u východního okraje chráněné krajinné oblasti Jeseníky činí z Vrbna vyhledávané místo pro rekreaci. Mnoho návštěvníků sem zavítá i vzhledem k blízkosti lázeňského centra Karlova Studánka. Proto se zde nachází mnoho penzionů, hotelů a horských chat. Městem protéká i řeka Opava. V současné době zde žije necelých 6 000 obyvatel na území o katastrální výměře 68,91 km².

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu vznikla již na počátku 13. století, kdy tudy procházela obchodní stezka vedoucí do Bruntálu, Zlatých Hor a následně do Polska. Nově vzniklá obec se rozkládala po Zámeckým vrchem, kde byl vystavěn strážní hrad, existující zde po několik dalších staletí.

Během 15. století vlastnili zdejší panství páni z Vrbna. V písemných pramenech je tento fakt potvrzen poprvé k roku 1473. Prvním historicky doloženým správcem byl Jan Bruntálský z Vrbna. Noví majitelé přikládali velký význam těžbě kovů a zlata. Spolu s rozvíjející se těžbou, stoupal i počet pracujících horníků. V roce 1607 bylo Vrbno povýšeno na svobodné horní město a rozsáhlé úpravy doznalo i zdejší náměstí. K oficiálnímu povýšení na město došlo v roce 1611. Slibný rozvoj však zásadním způsobem přibrzdily události třicetileté války. Veškerý majetek pánů z Vrbna byl konfiskován a panství odprodáno Řádů německých rytířů. Ti je vlastnili až do roku 1938, kdy bylo konfiskováno Hitlerovým Německem.

Ještě během třicetileté války řádil ve městě mor, který výrazně snížil počet obyvatel žijících ve Vrbně. Tragédií pro zbylé obyvatelstvo byl i rok 1641, kdy zde Švédové vybudovali vojenský tábor. Někdy v této době zanikl středověký hrad na Zámeckém vrchu.

V období novověku se temnou kapitolou stala i druhá polovina 17. století, kdy byla při čarodějnických procesech upálena Anežka Metznerová. V 19. století pak došlo k rozvoji průmyslové výroby. Tkalcovská a železářská výroba ustoupila nové huti a továrně na kovové zboží. Vyráběli se zde zvláště zbraně. V druhé polovině 19. století byla továrna přeměněna na mechanickou přádelnu lnu. V té době zde Moritz Richter založil i továrnu na výrobu kyseliny sírové, později rozšířenou o sklárnu. K elektrifikaci města došlo v roce 1910 a o rok později vypukly oslavy 300. výročí povýšení původní osady na svobodné horní město.

Co je k vidění

Z architektonických památek upozorňujeme na farní kostel sv. Michala, který je jednolodní empírovou stavbou. Empírový styl se promítá i do podoby hřbitova, založeného v 1. polovině 19. století. Dřívější zámek Grohmann byl přestavěn továrníkem F. Rösslerem v 19. století. Kostel Navštívení Panny Marie v Mnichově byl postaven v roce 1716 a později přestavěn v novogotickém stylu. Vrbno je výchozím bodem pro několik turistických i cyklistických značených tras, vedoucích převážně do oblasti Jeseníků.

Zajímavost

Z tipů na výlet doporučujeme cestu od hotelu Koliba po modré značce, vedoucí kolem pozoruhodných skalních útvarů. Červená značka nás zase od Koliby dovede ke zřícenině hradu Furstenwalde.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Rým…

28.11.2024 - 28.11.2024
Náměstí Míru

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete