Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Votice

Votice

Město Votice leží ve Středočeském kraji, v jihozápadní části okresu Benešov, ve východní části Středočeské pahorkatiny. Voticím se přezdívá "Brána do České Sibiře" a pestrou okolní krajinu dotváří i přírodní parku Džbány-Žebrák, rozprostírající se v sousedství města. V okolí Votic nalezneme i soustavu několika rybníků, přičemž několik z nich je určeno i k vodním radovánkám. V zimních mě…

Adresa a kontaktní informace

Město Votice leží ve Středočeském kraji, v jihozápadní části okresu Benešov, ve východní části Středočeské pahorkatiny. Voticím se přezdívá "Brána do České Sibiře" a pestrou okolní krajinu dotváří i přírodní parku Džbány-Žebrák, rozprostírající se v sousedství města. V okolí Votic nalezneme i soustavu několika rybníků, přičemž několik z nich je určeno i k vodním radovánkám. V zimních měsících lze využít i lyžařskou sjezdovku, nacházející se u jižního okraje Votic. Křižuje se zde několik cyklostezek a tras pro pěší turisty. V okolí města je dostatek zajímavých turistických cílů a město je tak každoročně hojně navštěvováno stovkami výletníků. V současné době žije ve Voticích přibližně 4 400 obyvatel na území o katastrální výměře 36,4 km².

Historie

Archeologické nálezy nás informují o vzniku středověké osady již v polovině 12. století. V písemných pramenech jsou však Votice poprvé zmiňovány až v roce 1359. Původní osada vznikla při významné obchodní stezce, vedoucí do jižních Čech a dále do Rakouska. Od vzniku Votic zde stával kostel a středověký hrad, který však později vyhořel. Největšího rozmachu dosáhly Votice na přelomu 15. a 16. století, kdy zde byl založen i pivovar. Na místě původního hradu byla založena kamenná tvrz.

Od roku 1600 zde vládli Kaplířové ze Sulevic. Po vypuknutí třicetileté války započala ve městě výstavba františkánského kláštera, který však byl spolu s celým městem vypálen během vpádu švédských vojsk. K opětovnému rozmachu města dochází až v 19. století, kdy patřilo spolu s Benešovem k nejdůležitějším hospodářským centrům v oblasti. Dopravovala se tudy sůl ze Zrůbku do Načeradce. Hospodářská pozice Votic ještě zesílila po zmodernizování státní silnice (1843) a po výstavbě železniční tratě z Prahy do Českých Budějovic (1870). Bývalý klášter františkánů s kostelem byly přebudovány na hospodářské objekty, později využívané jako továrny Tesla. Po skončení druhé světové války se Votice staly okresním městem a jejich význam ještě vzrostl. Statut okresního města si udržely až do roku 1960, kdy se staly součástí nově vzniklého okresu Benešov.

Co je k vidění

Ze zajímavých objektů ve městě zaujme zvláště gotický kostel svatého Václava, z první poloviny 18. století. V blízkosti kostela stojí pomník blanických rytířů z roku 1937. Na náměstí najdeme i objekt barokní radnice, ozdobený malebnou věžičkou. Ve středu Komenského náměstí pak stojí Mariánské sousoší. V jihozápadní části města se nachází františkánský klášter svatého Františka. Dochoval se i objekt bývalého zámku.

Procházku za památkami můžete začít na Komenského náměstí, kde nás na první pohled zaujme Mariánské sousoší se sochami sv. Barbory, Rosalie, Rocha a Sebastiana. Sousoší vzniklo v první polovině 18. stol. jako dík za ukončení velké epidemie moru, kterou byly Čechy postiženy v letech 1713-1714. Socha Panny marie, která se tyčí nad těmito čtyřmi sochami světců byla k sousoší přidána až v roce 1877. Na Komenského náměstí stojí za zmínku i budova staré radnice z roku 1661. Vedle ní se nachází budova nové radnice. Ta prošla v posledních letech celkovou rekonstrukcí a dnes je od své starší "kolegyně" téměř k nerozeznání.

Mezi další významné památky ve městě patří věrná kopie Jeruzalémského Božího hrobu z roku 1685, která stojí na místě bývalého františkánského hřbitova. Kostel sv. Václava je původně gotický kostel, jehož nejstarší zdivo pochází z doby kolem roku 1200. V roce 1731 byl byrokně přestavěn. Před kostelem se nachází sousoší sv. Václava s blanickými rytíři od sochaře Čeňka Vosmika.

Ve Voticích si dále můžete prohlédnout zachovalý židovský hřbitov se zrekonstruovanou budovou obřadní síně, kde je umístěna stálá expozice s názvem Židé a židovské památky na Voticku. Nejstarší dochovaná zpráva o hřbitovu je z r. 1538. Na hřbitově je zaměřeno a zdokumentováno 404 náhrobků.

Zajímavost

Votice jsou členem mikroregionu Džbány, který zahrnuje i obce Bystřice, Jankov, Neustupov, Olbramovice, Ratměřice, Vojkov, Vrchotovy Janovice a Zvěstov.

Přírodní park Džbány-Žebrák

Přírodní park Džbány-Žebrák byl vyhlášen v roce 1996. Zaujímá celkovou plochu 53 km2 a rozprostírá se přibližně mezi Voticemi, Jankovem, Líšnem a Tomicemi. Dominantou přírodního parku je vrchol Džbány (688 m n. m.) a lesnatý hřeben vrcholu Žebrák (585 m).

Charakter krajiny připomíná podhorskou oblast s velkými lesními komplexy, které doplňují rozsáhlé louky s bohatými prameništi a remízky a neméně významné soustavy rybníků zejména na Olbramovicku a Jankovsku.

Při procházce Kališťskými loukami na vrchol Džbány se naskýtá široký rozhled do kraje, za dobré viditelnosti je možné z vyhlídkového místa spatřit např. Kleť, Brdy, vrchol Cukrák u Dobříše či věže Prahy. Na kraji osady Kaliště se nachází mohutný prastarý buk, který je jedním z nejstarších stromů svého druhu ve středních Čechách a proto je zařazen mezi památné stromy.

Informační a Městské kulturní centrum

Město Votice

MKC Votice (příspěvková organizace)

Informační centrum města Votice a Mikroregionu Džbány

Komenského náměstí 177

259 01 Votice

tel.: +420 317 812 505

e-mail:infocentrum@votice.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete