Volary
Volary
V nádherném prostředí zalesněných kopců na území CHKO Šumava, přibližně 16 km jihozápadně od Prachatic se nachází významný komunikační uzel Šumavy a zároveň vyhledávané centrum turistického ruchu – město Volary. Katastrální výměra 107,63 km2, počet obyvatel lehce přesahující hranici 4 000, množství památek staré dřevěné architektury, městská zástavba situovaná do kotliny Teplé Vltavy okolo Volařs…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Prachatice
- Obec
- Volary
Fotogalerie k článku
V nádherném prostředí zalesněných kopců na území CHKO Šumava, přibližně 16 km jihozápadně od Prachatic se nachází významný komunikační uzel Šumavy a zároveň vyhledávané centrum turistického ruchu – město Volary. Katastrální výměra 107,63 km2, počet obyvatel lehce přesahující hranici 4 000, množství památek staré dřevěné architektury, městská zástavba situovaná do kotliny Teplé Vltavy okolo Volařského potoka, to vše dělá z Volar oblíbené místo pro tisícovky turistů, které každoročně do tohoto města zavítají.Historie
První zmínka o Volarech se objevuje v roce 1359, kdy je mezi prachatickými měšťany uváděn Ondřej z Volar. Vznik a založení města souvisí s rozsáhlou kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století, kdy u trasy Zlaté obchodní stezky vzniká Volarská osada. Pozůstatkem tohoto období je také ulicové náměstí města, které vzniklo právě vystavěním osady okolo jedné centrální ulice. Převážnou část obyvatel tvořili Němci z nedalekého Bavorska.
Počátkem 16. století přechází vlastnictví města do rukou rodu Rožmberků (do husitských válek patřily Volary vyšehradské kapitule), po roce 1600 se město spravoval sám panovník a o dalších sto let později, konkrétně po roce 1719 se majiteli stal rod Schwarzenberků. Vzhledem k poloze na známé Zlaté stezce, sloužily Volary jako časté místo odpočinku pro poutníky i kupce. Těm dokonce směli místní odebrat jejich náklad, pokud se během cesty odchýlili z předepsané stezky, ve snaze vyhnout se Volarům.
Třicetiletá válka přinesla pro místní obyvatele nemálo útrap a strádání, kdy především v první části války, válce České, se v okolí Volar opakovaně bojovalo a město bylo střídavě cílem útoků stavovských i císařských vojsk. Přítrž válečným strastem přinesl až rok 1648 a o 200 let později, v roce 1848, došlo definitivně k vymanění města z držení šlechtických rodů.
Nejrozvinutějším způsobem obživy místních obyvatel byl chov dobytka, který se pásl na rozlehlých horských pastvinách v okolí městečka.
Povýšení Volar na město proběhlo rozhodnutím císaře Františka Josefa z roku 1871. Smutnou kapitolou je potom období posledních dnů II. světové války, na které odkazuje Památník obětí pochodu smrti z roku 1945 na místním hřbitově. Při této cestě z koncentračního tábora v Ravensbrücku a Helmbrechtsu zde 4. 5. 1945 zemřelo 95 židovských žen z Polska, Maďarska, Ruska, Německa a Čech.
Co je k vidění
Dominantou náměstí je barokní kostel svaté Kateřiny, který byl po rozsáhlém požáru nově přestavěn. Památkovou rezervací lidové architektury je pak historická část města.
Okolí Volar přímo vybízí k uskutečnění mnoho výletů. Od západu severovýchodním směrem městem prochází značená trasa ve stejných místech, kde dříve vedla Zlatá stezka a podél trasy jsou patrné její pozůstatky. Jihozápadním směrem z města pak může návštěvník dojít rozcestí Stožecká louka a odtud pokračovat na Stožeckou skálu, na jejímž vrcholku stávala v minulosti strážní věž. Jižním a západním směrem od města je také rozlehlá bažinatá oblast, s řadou přírodních rezervací.
Zajímavost
Ve všech částech města je rozmístěno více jak 30 dřevěných skulptur, které zde zanechali účastníci mezinárodního sochařského sympozia z 15 zemí světa.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1558 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz