Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vodňany

Vodňany

Město Vodňany se nachází se Strakonickém okresu, v Jihočeském kraji. Najdeme jej v jižní části Středočeské pahorkatiny, na pravém břehu řeky Blanice. Pohádkovou krajinu kolem Vodňan lemují malebné rybníky, lesy a ovocné sady. V současné době mají Vodňany rozlohu 36,35 km² a žije zde necelých 7 tisíc obyvatel.HistoriePrvní slovanští osadníci se usadili při obchodní cestě z Prachatic do Pr…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Vodňany se nachází se Strakonickém okresu, v Jihočeském kraji. Najdeme jej v jižní části Středočeské pahorkatiny, na pravém břehu řeky Blanice. Pohádkovou krajinu kolem Vodňan lemují malebné rybníky, lesy a ovocné sady. V současné době mají Vodňany rozlohu 36,35 km² a žije zde necelých 7 tisíc obyvatel.

Historie

První slovanští osadníci se usadili při obchodní cestě z Prachatic do Prahy již v období raného středověku. Zdejší slovanská osada se postupně přeměnila v tržní a vzniklo zde město. Půdorys s pravidelnou sítí ulic a čtvercovým náměstím svědčí o založení města v období kolonizační vlny za vlády Přemysla Otakara II.

V roce 1336 obdrželo město mnohá privilegia od Jan Lucemburského. V nich se o Vodňanech již hovoří jako o královském městě. V období husitských válek (konkrétně v roce 1420) bylo město popleněno přívrženci kalicha. Zdejší osadníky odnepaměti přitahovala zdejší rýžoviště zlata. S rýžováním se přestalo až v druhé polovině 15. století, kdy byla zahájena těžba zlata v nedalekých Svobodných Horách. Současně se také odbahňovala okolní půda a byly zakládány chovné rybníky.

Na počátku neklidného 17. století se město přidalo na stranu vzbouřených stavů. Po porážce na Bílé hoře však Vodňany přišly o většinu výsad a mnohým měšťanům byl zabaven jejich majetek. V roce 1623 se majitelem města stal Baltazar de Marradas, který jej o několik desítek let později prodal rodu Schwarzenberků. Z poddanství se Vodňany vykoupily až v roce 1710. Slibný hospodářský i kulturní rozvoj byl několikrát narušen ničivými požáry, během kterých přišlo město o svůj převážně gotický a renesanční vzhled.

Rozvoj průmyslu byl v 19. století přibrzděn výstavbou železniční trati v regionu, která se však Vodňanům vyhnula. Dostavil se tak až po skončení první světové války.

Co je k vidění

Kolem rozlehlého čtvercového náměstí a historické části města je vyhlášena městská památková zóna. Dominantou města je již z dálky viditelný kostel Narození Panny Marie, jehož založení se klade do roku 1317. Dnešní podoba kostela pochází z konce 19. století. Uprostřed náměstí se nachází zajímavá kašna se sochařskou výzdobou z roku 1928. Návštěvník by neměl opomenout ani dům s číslem popisným 1, který sloužil jako lékárna.

Ve Vodňanech začíná velké množství turistických tras. Vydá-li se zájemce o zajímavou procházku západním směrem od města, dojde ke krásnému Záhorskému rybníku. Jižní cesta jej pak dovede k malebnému zámku Kratochvíle, nedaleko kterého je vystavěna dostihová dráha.

Zajímavost

Návštěvník Vodňan byl neměl vynechat prohlídku empírového kostela svatého Jana Křtitele či klasicistní budovy synagogy z 18. století.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete