Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vlašim

Vlašim

Město Vlašim leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 17 kilometrů severozápadním směrem od města Benešov a 36 kilometrů jihozápadním směrem od města Tábor. Nachází se v mírně kopcovité krajině, v předhůří Českomoravské vrchoviny, na pravém břehu řeky Blanice. Nedaleko od Vlašimi leží vyhledávaná chráněná krajinná oblast Blaník. Křižuje se zde několik značených cyklistických tras, …

Adresa a kontaktní informace

Město Vlašim leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 17 kilometrů severozápadním směrem od města Benešov a 36 kilometrů jihozápadním směrem od města Tábor. Nachází se v mírně kopcovité krajině, v předhůří Českomoravské vrchoviny, na pravém břehu řeky Blanice. Nedaleko od Vlašimi leží vyhledávaná chráněná krajinná oblast Blaník. Křižuje se zde několik značených cyklistických tras, vedoucích stejně jako několik turistických tras do malebné oblasti Českého středohoří. Severním směrem z města narazí zájemce na známý hrad Český Šternberk. U západního okraje města vede v zámeckém parku značená naučná stezka Zámecký park. Vyhledávaným místem ve Vlašimi je zvláště objekt zámku s anglickým parkem. V současné době žije ve Vlašimi přibližně 12 000 obyvatel na území o katastrální výměře 41,43 km².

Historie

První zmínka o městě pochází ze 13. století. V té době zde již stál středověký hrad a Vlašim sloužila jako jeho podpůrné centrum. Prvními známými vlastníky zdejší oblasti jsou pánové z Vlašimi, kteří jsou zmiňováni poprvé v roce 1363. Na přelomu 14. a 15. století zde vládli páni z Jenštejna. Během působení Jana Očka z Vlašimi byla Vlašim dokonce povýšena na město. Dalšími významnými vlastníky obce byli Trčkové z Lípy, kteří podporovali krále Jiřího z Poděbrad. Před vypuknutím třicetileté války spravovali Vlašim rytíři Vostrovcové z Kralovic, kterým bylo město po porážce stavovského povstání odebráno. Jejich majetek připadl královské koruně a pánům z Talmberka.

V období třicetileté války bylo město vypleněno nejdříve královskými a později i švédskými vojsky. Po skončení celoevropského konfliktu se Vlašim nacházela v žalostném stavu, kdy většina stavení a domů lehla popelem. Od roku 1744 zde vládli knížata z Auerspergu, kteří zde působili až do skončení II. světové války. Na konci 19. století byla do města zavedena železnice a v roce 1914 začala fungovat i turbínová elektrárna, vlastněná rakouskou firmou J. M. Voitha. Z novodobých dějin stojí za zmínku rok 1992, kdy byl požárem vážně poškozen zdejší zámek.

Co je k vidění

Původní středověký hrad byl přebudován na renesanční a barokní zámek, který je obklopen anglickým parkem. Můžeme se zde kochat několika romantickými stavbami, mezi kterými vyniká Čínský pavilon. V objektu zámku lze navštívit i muzeum se sbírkou zbraní a střeliva. Ve Vlašimi zaujme i gotický kostel svatého Jiljí, postavený v 16. století. Nedaleko od kostela najdeme barokní budovu děkanství. Na Žižkově náměstí pak můžeme obdivovat kašnu se sochou Rollanda. Jižním směrem od Vlašimi doporučujeme návštěvu vyhledávané hvězdárny.

Zajímavost

Jižním směrem od města dorazí turista ke kopci Velký Blaník, na kterém byla v minulém století postavena zajímavá rozhledna.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete