Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vítkov

Vítkov

Město Vítkov leží v Moravskoslezském kraji, v Opavském okrese, v členitém terénu Vítkovských vrchů, které spadají do celku Nízkého Jeseníku. Okolí Vítkova je výrazně určováno tokem dvou významných řek – Moravice a Odry. Desítky turistických i cyklistických tras přilákají každoročně do zdejší oblasti stovky milovníky aktivní dovolené. Pozoruhodná okolní fauna a flora je trvalým předmětem…

Adresa a kontaktní informace

Město Vítkov leží v Moravskoslezském kraji, v Opavském okrese, v členitém terénu Vítkovských vrchů, které spadají do celku Nízkého Jeseníku. Okolí Vítkova je výrazně určováno tokem dvou významných řek – Moravice a Odry. Desítky turistických i cyklistických tras přilákají každoročně do zdejší oblasti stovky milovníky aktivní dovolené. Pozoruhodná okolní fauna a flora je trvalým předmětem zájmu pro mnoho přírodovědců. V roce 2009 vešel Vítkov ve všeobecnou známost děsivým útokem autonomních nacionalistů na dům obydlený romskou rodinou, při kterém bylo vážně popáleno několik lidí. Ve městě s dlouhou kulturní tradicí žije v současné době více než 6 100 obyvatel na území o katastrální výměře 55,03 km².

Historie

Dějiny Vítkova začínají v druhé polovině 13. století, kdy byly založeny společně s hradem Vikštejnem, šlechticem Vítkem z Kravař. V písemných pramenech je obec poprvé zmiňována v roce 1301 na listině v Budišově nad Budišovkou. V roce 1523 udělil král Ludvík Jagellonský zdejším obyvatelům právo pořádání výročního trhu, čímž přispěl k lepší hospodářské prosperitě městečka. Mezi významné šlechtické majitele Vítkova patřili Bírkové z Násile, Planknarové z Kynšperka a Oderští z Lídeřova.

Na počátku 18. století byl zásluhou majitele panství F. K. Wipplara z Ulschitze vybudován barokní zámeček na Horní Vsi u Vítkova. Původní středověký hrad však v druhé polovině 18. století strádal a brzy zpustnul. Vítkovské panství zakoupil v roce 1802 Emanuel Záviš z Osenic, který byl posledním šlechtickým majitelem. V roce 1875 jej zakoupilo město samotné. Bylo to již v době kdy zde existoval magistrát a Vítkov spadal do opavského okresu. V 19. století se katastrální území města rozšiřovalo o další obce. Rozvíjel se i průmysl, kterému napomohla nová železniční trať vedoucí ze Suchdola do Budišova.

Co je k vidění

Dominantou Vítkova je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven v novogotickém stylu v době první světové války. K hřbitovu přiléhá další kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl obnoven po požáru města v roce 1851. V jeho interiéru se dochovala gotická socha Panny Marie Bolestné. Ve farní zahradě najdeme sochu sv. Floriána, pocházející s druhé poloviny 18. století.

Zajímavost

V Opavské ulici stojí pomník J. H. Pestalozziho, který připomíná odkaz jednoho z nejvýznamnějších světových pedagogů.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 28. prosinec

Dnes má svátek Bohumila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete