Veselí nad Moravou
Veselí nad Moravou
Město Veselí nad Moravou leží v Hodonínském okrese, v Jihomoravském kraji. Protéká jím řeka Morava a pro návštěvníka je zajímavé především velmi dobře zachovaným historickým jádrem, které je městskou památkovou zónou. V létě se ve Veselí koná mnoho pozoruhodných akcí, které potěší především milovníky vody, vína a cyklistiky. V současné době žije ve Veselí nad Moravou přibližně 12 000 obyvatel na …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Hodonín
- Obec
- Veselí nad Moravou
Historie
Podél toku řeky Moravy, vznikla okolo 10. století původní osada, která úzce souvisela s dopravní cestou, kopírující směr řeky. V dobových označeních je pro ní používán název "svobodná cesta královská". V blízkosti obce se nacházel i veselský hrad, který byl jakousi vodní pevností, mající za úkol dohlížet a kontrolovat bezpečný přechod na pravou stranu řeky. Můžeme předpokládat, že tato pevnost byla součástí uherského komplexu pohraničního opevnění, jehož význam vzrůstal v dobách častého česko-uherského střetávání.
V písemných pramenech se jako první majitel Veselí zmiňuje komorník břeclavského kraje Sudomír, a to v letech 1248 – 1259. Jeho potomci byli držiteli obce i okolí po několik následujících desetiletí. Z temnoty historie se jako další držitelé panství objevují Vartemberkové a následně Šternberkové. Zřejmě ti zde v druhé polovině 14. století založili město.
V průběhu 15. století se majitelé zdejšího panství často měnili a Veselí se do obecnějšího povědomí dostalo především střetem strážnického pána Jindřicha z Lipé s vojsky Matyáše Korvína. Při této potyčce byl zajat na Veselských loukách kníže Viktorin, syn krále Jiřího z Poděbrad. Do roku 1470 se město znovu ocitlo v držení krále Jiřího.
Hospodářskou prosperitu města i okolí zabezpečovalo v první polovině 16. století především rychle se rozvíjející rybníkářství, mocně podporované Hynkem Bilíkem z Kornic. Dosavadní přívozy byly nahrazeny dvěma mosty a zdejší hrad byl přestavěn na zámek. K ekonomické prosperitě oblasti přispívalo i ustavování jednotlivých cechů.
V období následujícím po bitvě na Bílé hoře docházelo k častým sporům o vlastnictví zdejšího panství. To přešlo do rukou nových vlastníků definitivně v roce 1731 a stali se jimi Chorinští z Ledské. Ti zámek obývali až do roku 1945.
Chorinští výrazně přispěli k nové výstavbě ve Veselí. Vznikl nový kostel sv. Bartoloměje, zámek prošel zásadní přestavbou a upraveny byly parky a zahrada. Hospodářský rozmach se dostavil v průběhu 19. století a napomohlo mu postavení úzkokolejné dráhy v roce 1879, která napojila město na železniční trať Vídeň – Krakov.
Co je k vidění
Veselí nad Moravou neoplývá množstvím architektonických památek, ale za návštěvu jistě stojí barokní kostel sv. Andělů Strážných či barokní kostel sv. Bartoloměje. A zámeckém areálu zaujme pozoruhodný pomník generála Laudona. Pro návštěvu města a okolí lze doporučit návštěvníkům přibalit na cestu kolo, neboť Veselskem prochází čtyři cyklistické trasy: Beskydsko-karpatská magistrála, Moravská dálková stezka, Strážnická vinařská stezka a Uherskohradišťská vinařská stezka.
Zajímavost
Na místě středověkého hradu stojí zámek, jehož stavební vývoj byl ukončen v polovině 19. století. Těžké poškození z konce II. světové války se významně podepsalo i na stavu vnitřního vybavení.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5029 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz