Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vělopolí

Vělopolí

Obec Vělopolí leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek. Nachází se v oblasti Podbeskydí, ve zvlněné pahorkatině mezi obcemi Horní Žukov, Třanovice, Střítěž a Ropice. Protéká tudy potok Vělopolka. Vělopolí je odříznuto od hlavních komunikačních tepen, což dodnes utváří jeho převážně zemědělský charakter a zároveň romantickou atmosféru. Klidné okolí přímo vyzývá k realizaci rozmanitých…

Adresa a kontaktní informace

Obec Vělopolí leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek. Nachází se v oblasti Podbeskydí, ve zvlněné pahorkatině mezi obcemi Horní Žukov, Třanovice, Střítěž a Ropice. Protéká tudy potok Vělopolka. Vělopolí je odříznuto od hlavních komunikačních tepen, což dodnes utváří jeho převážně zemědělský charakter a zároveň romantickou atmosféru. Klidné okolí přímo vyzývá k realizaci rozmanitých procházek, pěších túr či výletů na kole. Doporučujeme především výlet do rekreační obce Řeky, kde začíná několik značených turistických tras. Vzhledem k poloze Vělopolí zde velkou část obyvatel tvoří občané polské národnosti. V současné době žije ve Vělopolí více než 250 obyvatel na území o katastrální výměře 2,98 km².

Historie

V písemných pramenech je Vělopolí poprvé zmiňováno k roku 1448. Název obce napovídá, že se zde většina obyvatel živila prací na některém z mnoha polí. Mezi nejvýznamnější majitele obce na přelomu středověku a novověku patřili Matouš z Vělpolole, Beneš a Šťastný z Veselého Pole, Václav Pelhřim z Třánkovic či Kryštof Pelhřim z Třánkovic. Dorota Tluková prodala v roce 1671 obec Gotfridu Logovi z Altenberku za 4150 zlatých. Od té doby náleželo Vělopolí k Stříteži a v roce 1792 došlo k odkoupení obou vsí těšínskou komorou. O dalších dějinách obce se zájemce dozví nejvíce z kroniky místní školy, která funguje jako písemná paměť nejen obce, ale i zaniklé školy.

Co je k vidění

Jednoznačně nejvýznamnější památkou v obci je chráněná lidová usedlost těšínského typu. Jde o zemědělskou usedlost se stodolou a studnou, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Nedaleko od obce nalezne pozorný návštěvník i pozůstatky těžební činnosti. Získávala se zde především železná ruda.

Zajímavost

V letních měsících lze zchladit rozpálené tělo v přehradní nádrži Žermanice, která se rozkládá u Dolních Domaslavic.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete