Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Velké Losiny

Velké Losiny

Obec Velké Losiny se nachází v Šumperském okrese, přibližně 7 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Šumperk. Rozkládá se v podhůří Hrubého Jeseníku v údolí říčky Losinky. Západně od Velkých Losin se rozprostírá hřeben Hanušovické vrchoviny, na jihu od obce najdeme Rapotín, severněji pak Loučnou nad Desnou. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a nabízí vel…

Adresa a kontaktní informace

Obec Velké Losiny se nachází v Šumperském okrese, přibližně 7 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Šumperk. Rozkládá se v podhůří Hrubého Jeseníku v údolí říčky Losinky. Západně od Velkých Losin se rozprostírá hřeben Hanušovické vrchoviny, na jihu od obce najdeme Rapotín, severněji pak Loučnou nad Desnou. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a nabízí velké množství historických památek a zajímavostí. Může se pochlubit nádherným zámkem a termálními prameny. Pro zájemce je připraveno i udržované hřiště na minigolf či termální koupaliště. Katastrem obce vedou i značené turistické a cyklistické trasy. V současné době žije ve Velkých Losinách přibližně 2 800 obyvatel na území o katastrální výměře 46,5 km².

Historie

V písemných pramenech se Velké Losiny objevují poprvé v roce 1296, kdy je zmiňuje listina vydaná ve Šternberku. Ta uvádí název Ulrici villa (Oldřichova Ves). V roce 1351 je v obci připomínána kostel a fara. Ke konci 14. století patřila obec k zeměpanskému majetku. O padesát let později byla ves poplatná městu Šumperk. V té době ves patřila Žerotínům, a to nejprve zřejmě jako zástava. Od počátku 16. století pak fungovala jako pevná součást losinského panství. Za Žerotínů dosáhly Velké Losiny výrazného rozkvětu a místní tvrz se stala centrem panství. Rozkvět je spojen zvláště s Janem mladším ze Žerotína, který na místě tvrze vybudovat reprezentativní renesanční zámek. Po smrti Jana mladšího ze Žerotína bylo panství rozděleno na losinské a vízmberské. Za třicetileté války ustáli Žerotínové konfiskační období ve dvacátých letech a později přistoupili i ke katolické víře.

V roce 1678 povolala hraběnka Galle do Losin inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který rozpoutal brutální vlnu čarodějnických procesů, které si na zdejším panství vyžádaly 56 obětí. Jejich pokračování zabránil až Jan Jáchym ze Žerotína. V roce 1848 byla obec včleněna do soudního okresu Vízmberk v šumperském hejtmanství. V té době se začal progresivně rozvíjet místní průmysl. Byly založeny průmyslové podniky na zpracování lnu, strojírna i pivovar. Původní lázeňský objekt byl rozšířen a vznikl zde i honosný pak. V současné době si Velké Losiny získaly všeobecnou pozornost zvláště díky výrobě ručního papíru, je možné navštívit dosud funkční manufakturu na výrobu papíru.

Co je k vidění

Upozorňujeme zvláště na jedinečný renesanční zámek Velké Losiny, který byl vystavěn na konci 16. století. Zdobí jej renesanční sgrafita či unikátní fresky v zámeckých kaplích. K objektu zámku patří i nízký zámek, který je trojkřídlou stavbou z druhé poloviny 17. století. Neopomeňte ani farní kostel sv. Jana Křtitele s pozdě gotickou věží. Monumentální barokní hospodářskou budovou je i bývalá žerotínská sýpka. Ve zdejším lázeňském parku pak můžete ochutnat například léčebný pramen Karel či se osvěžit v termálním bazénu.

Zajímavost

Upomínkou na oběti čarodějnických procesů je dřevěný kříž u cesty na Žárovou. Nádherný výlet pak umožňuje výstup na nedaleký vrchol Praděd, poblíž něhož jsou mytické Čertovy balvany. Ty byly v minulosti spojovány s činností obviněných čarodějnic.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční Farmářský a řemeslný trh 20…

15.12.2024 - 15.12.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na Vánoční farmářské a řemeslné trhy v Úsově.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete