Velké Karlovice
Velké Karlovice
Moravská obec Velké Karlovice leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, v podhůří Javorníků a Beskyd. Rozlohou se řadí k největším obcím v celé České republice a svými přírodními krásami každoročně přiláká velké množství turistů. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy a mezi největší lákadla okolní přírody patří Vsetínská Bečva pramenící pod Trojačkou, relikt pralesa Razula, nacházející se…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Vsetín
- Obec
- Velké Karlovice
Moravská obec Velké Karlovice leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, v podhůří Javorníků a Beskyd. Rozlohou se řadí k největším obcím v celé České republice a svými přírodními krásami každoročně přiláká velké množství turistů. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy a mezi největší lákadla okolní přírody patří Vsetínská Bečva pramenící pod Trojačkou, relikt pralesa Razula, nacházející se na svahu hřebenu Lemešná či desítky kilometrů upravovaných turistických i cyklistických tras. V obci pramení řeky Vsetínská a Rožnovská Bečva. Ve Velkých Karlovicích žije na katastrální výměře 80,80 km² přibližně 2 600 obyvatel.
Historie
Obec Velké Karlovice ležela od nepaměti na území střídavě ovládaném rožnovskými pány, vsetínskými pány či šlechtici z Uher. Zdejší území patří k těm nejpozději kolonizovaným místům na celé Moravě. Ještě na počátku 16. století se v údolí zvaném Dolina Urgatina usidlovali pouze lovci divoké zvěře a zločinci, prchající před zákonem. Až na přelomu 17. A 18. století se zde usazovali poddaní z rožnovského, vsetínského a povážsko-bystrického panství. V roce 1714 založil Jindřich ze Žerotína (majitel rožnovského panství) obec Karlovice. Tvořilo ji původně pouze devět usedlostí.
Ani po vzniku obce se neuklidnily spory o hranice jednotlivých panství. K největším bojům docházelo mezi Karlovjany a Slováky, přičemž v roce 1733 zde proběhla památná bitva na Machůzkách. Až v roce 1734 došlo ke kompromisnímu řešení a hranice Uher se přesunula z hřebene Javorníků na jejich úbočí směrem k Bečvě. Další spory však na sebe nenechaly dlouho čekat a v roce 1774 byla obec rozdělena na Malé a Velké Karlovice. Ke sloučení obou obcí došlo až v roce 1966.
Co je k vidění
Z architektonických památek upozorňujeme především na památkově chráněný chrám Panny Marie Sněžné, který byl postaven ve stylu lidového baroka. Romantický duch dávných staletí vyzařuje i z fojtství ve Bzovém či z Barvíčova kupeckého domu, kde sídlí v současné době muzeum a galerie. Mnoho z původních valašských staveb bylo převezeno do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Největším lákadlem pro návštěvníky Velkých Karlovic však bude bezesporu okolní příroda. Nejvyšší horou Velkých Karlovic a zároveň Vsetínských vrchů je "Vysoká". V údolí Jezerné pak leží malebné "Karlovské jezero", které je ledovcového původu.
Zajímavost
Při procházkách okolní krajinou si může pozorný návštěvník povšimnout chráněných jalovcových pastvin, orchidejových luk a mokřadů. V jezeře v údolí Jezerné se vyskytují i chráněná perloočka a kříženci raka říčního a potočního.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5877 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz