Vejprty
Vejprty
Město Vejprty leží v Ústeckém kraji, západním směrem od okresního města Chomutov. Jedná se o pohraniční město, rozkládající se v západní části Krušných hor. Nedaleko od Vejprt leží německé pohraniční město, od kterého jsou Vejprty odděleny potokem Bílá voda. Ve městě se křižuje několik turistických tras i cyklistická trasa Krušnohorská magistrála se značenou cyklostezkou. V nedaleké osadě Kovářsk…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Chomutov
- Obec
- Vejprty
Město Vejprty leží v Ústeckém kraji, západním směrem od okresního města Chomutov. Jedná se o pohraniční město, rozkládající se v západní části Krušných hor. Nedaleko od Vejprt leží německé pohraniční město, od kterého jsou Vejprty odděleny potokem Bílá voda. Ve městě se křižuje několik turistických tras i cyklistická trasa Krušnohorská magistrála se značenou cyklostezkou. V nedaleké osadě Kovářská se nachází muzeum Letecké bitvy a tajívaná technická památka stará huť. Na území Vejprt najdeme i zajímavé objekty bývalých továren. Z mnoha kulturních a společenských akcí upozorňujeme na Staročeské máje. V zimních měsících lze realizovat rozličné sportovní aktivity na zdejší lyžařské sjezdovce, běžeckých stopách či tenisových kurtech. V současné době žije ve Vejprtech přibližně 3 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 9,77 km².
Historie
V místě dnešního města stál na počátku 15. století hamr, který zpracovával železnou rudu. Písemné prameny nás informují o tom, že v roce 1506 předal Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic pustý hamr v léno Hansi Schneiderovi. Na počátku 17. století se rozvinula těžební činnost v místních štolách a dolech. Souviselo to s nalezení stříbra, které se začalo těžit v roce 1530. Povýšení na královské horní město se Vejprty dočkaly zřejmě v roce 1617.
Dočasná prosperita byla narušena třicetiletou válkou, kdy zde řádilo několik soldatesek zdivočelých vojáků. Většina obytných budov byla poničena a doly byly zaplaveny. Do konce 17. století se podařilo hospodářský rozvoj částečně obnovit, ale nikdy již nedosáhl původních rozměrů. V dolech se přesto těžilo až do roku 1924. Omezení těžby přimělo zdejší obyvatele k větší angažovanosti v tradičních řemeslech. Vyráběly se především pušky, textil či punčochy. K prudkému rozvoji průmyslu došlo v druhé polovině 19. století. Vznikly nové podniky a přibylo i pracovních příležitostí. K rozvoji přispělo i zavedení železniční trati v roce 1872. V roce 1952 bylo kolem Vejprt vybudováno hraniční pásmo s ochrannou zónou.
Co je k vidění
Na stráni nad městem stojí nejstarší vejprtská památka, a to hřbitovní kostel svatého Martina. Byl postaven v polovině 16. století v gotickém slohu. Ze sakrálních staveb upozorňujeme i farní kostel Všech svatých, který představuje jasnou dominantu města. Před kostelem stojí barokní plastika z roku 1717. Nedaleko mostu přes železnici najdeme ornamentální kříž z roku 1776. K zajímavostem města patří i lesní hřbitov, otevřený na počátku minulého století.
Zajímavost
Vejprty tvoří opticky jeden celek s německou obcí Bärenstein, od které jsou odděleny pouze hraničním potokem Polava.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2512 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz