Vejprnice
Vejprnice
Obec Vejprnice leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-sever, přibližně 8 kilometrů západním směrem od města Plzeň. Místní obyvatelé pro obec často používají pojmenování Kulíkov. Najdeme zde několik zemědělských usedlostí, ležících při silnici na Tlučnou. Dominantou Vejprnic je kostel svatého Vojtěcha. Dobré spojení s Plzní zajišťuje pravidelná autobusová doprava. Většina obyvatel obce dojíždí za …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-sever
- Obec
- Vejprnice
Obec Vejprnice leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-sever, přibližně 8 kilometrů západním směrem od města Plzeň. Místní obyvatelé pro obec často používají pojmenování Kulíkov. Najdeme zde několik zemědělských usedlostí, ležících při silnici na Tlučnou. Dominantou Vejprnic je kostel svatého Vojtěcha. Dobré spojení s Plzní zajišťuje pravidelná autobusová doprava. Většina obyvatel obce dojíždí za prací do blízkých průmyslových center v Plzni a Nýřanech. V současné době žije ve Vejprnicích přibližně 3 100 obyvatel na území o katastrální výměře.
Historie
K založení obce došlo zřejmě v druhé polovině 10. století. V písemných análech se objevuje v roce 993 v souvislosti se založením břevnovského kláštera. V první polovině 13. století se na několika královských listinách objevuje postava soudce Sazina, působícího na hradě Plzni a píšícího se z Vejprnic. Můžeme předpokládat, že šlo tehdejšího majitele obce, která byla nazýván Ojprnice. Z dalších majitelů obce upozorňujeme na chotěšovský klášter a Bohuslava z Vejprnic.
V době vrcholného středověku zde vznikla na místě dnešního kostela opevněná tvrz. Ke sjednocení jednotlivých částí vesnice došlo na počátku 15. století a celé Vejprnice připadly k hradu Buben. Od té doby ztrácela tvrz na významu. V první polovině 16. století byla přestavěna na renesanční sídlo a začleněna do hospodářského dvora. Na konci 16. století byly Vejprnice připojeny ke křimickému panství, které spravovali Točníkové z Křimic. Následně se v držení obce vystřídali páni z Vrtby a Jan Karel z Lobkovic, který ji v roce 1870 odkázal svým dětem. K rozvoji obce v 19. a 20. století významně přispěla blízkost průmyslových center Plzně a Nýřan.
Co je k vidění
Dominantou obce je jednolodní kostel sv. Vojtěcha, založený na obdélném půdorysu dle plánů F. M. Kaňky. Stojí na místě původního gotického kostela, zmiňovaného již v roce 1355. Zajímavý je i objekt staré školy, před kterým stojí pomník mistra Jana Husa od akademického sochaře Vojtěcha Šípa z Plzně. Severovýchodním směrem od vsi je v oblasti tzv. Suchého lomu vybudován památník obětem heydrichiády z roku 1942.
Zajímavost
Během staletí se zajímavě měnil název obce. Z počátečního názvu Ojprnice se přeměnil na Oprnice, následně na Ejprnice, poté zpět na Oprnice. Od 16. století nese obec dnešní název Vejprnice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2161 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz