Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy leží město Valašské Meziříčí, které je často označováno jako vstupní brána do Moravskoslezských Beskyd. Ve městě přezdívaném jako Valašské Atény žije necelých 28 tisíc obyvatel, na katastrální výměře 55 km². Celoročním lákadlem pro návštěvníky města je zdejší hvězdárna, která nedávno přivítala miliontého návštěvníka.HistoriePůvodní osada předcházejí…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku


Na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy leží město Valašské Meziříčí, které je často označováno jako vstupní brána do Moravskoslezských Beskyd. Ve městě přezdívaném jako Valašské Atény žije necelých 28 tisíc obyvatel, na katastrální výměře 55 km². Celoročním lákadlem pro návštěvníky města je zdejší hvězdárna, která nedávno přivítala miliontého návštěvníka.

Historie

Původní osada předcházející dnešnímu městu existovala již prokazatelně ve 12. století. Potvrdily to nálezy zbytků románské rotundy v základech kostel sv. Jakuba. V závěru 13. století byla osada úzce spjata se šlechticem Vršem z Meziřící. Právě podle něj získala nové jméno sousední osada, nejdříve nazývaná Schönstadt (Krásné Město) a později Meziříčí. Právě tato osada byla ve 20. století spojena s Krásnem (osadou zaznamenanou v písemných pramenech již v roce 1372) ve společné město, dnešní Valašské Meziříčí.

V 15. století zde velkou odezvu nalezly myšlenky kazatele Jana Husa. Držitel místního panství, Lacek z Krásna, podepsal stížný list do Kostnice, protestující proti upálení Jana Husa. 16. století pak přineslo městu éru velkého rozkvětu, podepřenou především rozvojem soukenické výroby. Místní sukno se dokonce vozilo až do Polska, Ruska a Uher. Vzhledem k hospodářské prosperitě nepřekvapí, že ve stejné době bylo město obehnáno pevnými hradbami a na náměstí vyrostla řada nádherných renesančních domů. Od roku 1549 do počátku 19. století vlastnili město Žerotínové.

V první polovině 17. století postihlo město několik katastrof. Velký požár poničil kostel, radnici a desítky domů. Následující morová epidemie připravila o život na 2000 lidí. Nejhorší však byly útrapy způsobené během třicetileté války, kdy město i okolí opakovaně drancovali Švédové.

Období rekonstrukce poničeného města bylo dlouhé a nákladné, ale vynaložená energie se vyplatila. Nádhernou barokní výstavbu připomíná do dnešních dnů například bývalá lékárna U Černého orla, jejíž fasáda pochází z roku 1800. Město navíc muselo čelit opakovaným nájezdům vojáků (např.: v roce 1742 město vyloupili a vypálili Prusové).
V 19. století si město vysloužilo přezdívku Valašské Athény. Nejen, že se slibně rozvíjel průmysl, ale vzniklo zde i první gymnázium na Valašsku a zanedlouho odborná škola pro zpracovávání dřeva a košíkářská škola.

Zajímavost

Severně od města, při soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy, stojí pomník, připomínající památku tisíce zemřelých vojáků v bitvě u Slavkova (1805).

Památky ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů - s jeho stavbou započal Jan z Pernštejna v roce 1538. Původně byl renesanční, ale v polovině 18.století byl barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. Do roku 1815 patřil Žerotínům a do roku 1854 Kinským, kteří ho roku 1854 prodali rakouskému státu. Dnes v něm sídlí Kulturní zařízení města. V divadelní kavárně si můžete dát pověstné Maryšino kafé.

Tel.: +420 571 684 111

Email: kzvalmez@kzvalmez.cz

www.kzvalmez.cz

Zámek Kinských - původně barokní správní budova z roku 1730 byla v roce 1854 přestavěna na empírový zámek. Od roku 1949 v něm sídlí muzeum s expozicemi historie města, valašskomeziříčského skla, gobelínů a dřevařské školy. K zámku přiléhá rozsáhlý park.

Tel.: + 420 571 611 764

www.muzeumvalassko.cz

Návštěvní doba: celoročně po-zavřeno, út-ne 9:00-17:00

Bezbariérový přístup do přízemí zámku.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie - byl postaven na místě kostelíka ze 13. stol. Původně byl gotický, ale v roce 1851 k němu byla přistavěna renesanční věž s krásným portálem, v roce 1680 byla přistavěna barokní kaple, v polovině 18. stol. byla barokně upravena loď. Součástí jeho interiéru jsou pěkné pozdně barokní sochy.

Kostel sv. Trojice - pochází z konce 16. stol. Původně byl renesančním hřbitovním kostelem, ale v 18. století k němu byla přistavěna dřevěná loď s ochozem v lidovém stylu. Dnes je v něm lapidárium renesančních a barokních soch.

Tel.: + 420 571 611 764

www.muzeumvalassko.cz

Návštěvní doba: červenec–srpen po-zavřeno, út-ne: 9:00-17:00

Moravská gobelínová manufaktura - jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Vznikla roku 1898 v nedaleké obci Zašová. O deset let později ji zakladatel Rudolf Schlattauer převedl do Meziříčí. Manufaktura se zabývá odborným restaurováním historických a tkaním nových gobelínů podle moderních výtvarných předloh. Manufaktura pořádá exkurze ve všední dny a objednávky je možné domluvit na uvedeném tel. čísle. Vstup do galerie gobelínů bez výkladu a shlédnutí provozu je možný i pro jednotlivce.

Tel.:+420 571 612 641

e-mail: Gobelin@Gobelin.cz

www.gobelin.cz

Galerie Sýpka - galerie Sýpka se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované barokní sýpky zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Svou činnost zahájila 9. ledna 2007 vernisáží výstavy Splněný sen, která je umístěna jako stálá expozice ve třetím patře budovy. V prvním a druhém patře vystavují svá díla známí čeští výtvarníci.

Bývalá vězeňská kaple za zámkem Žerotínů - zámek Žerotínů sloužil od 2. pol. 19. st. jako ženská trestnice, v té době jediná svého druhu na Moravě. Pro duchovní potřeby trestankyň byla na zadním nádvoří zámku zřízena kaple, vysvěcená r. 1855. Údajně si zde odpykávala svůj trest i známá hrdinka divadelní hry bratří Mrštíků "Maryša". Po zrušení věznice byla kaple zavřena a v roce 1926 zrušena a přeměněna na vojenské skladiště a postupně chátrala. V roce 2007 se započalo s rekonstrukcí,která byla ukončena v červnu 2008.

Kostel sv. Jakuba Většího - pochází asi z 16. stol., v jádru renesanční architektura s pozdějšími barokními dostavba-mi a úpravami. Jeho součástí je však i gotický žlábkový portál a na strmé střeše je věžička s umíráčkem. V interiéru se nachází barokní obraz světce a lidová dřevořezba sv. Jiří.

Evangelický kostel - tato stavba byla postavena podle návrhu záhřebského architekta Leoše Kaldy v roce 1908. Kostel stojí v místě zvaném Botanika a původně zde bylo dívčí reálné gymnázium, známé z knih Amálie Kutinové o Gabře a Málince.

Památník na Helštýně - byl vybudován v roce 1948, na paměť obětem 2. světové války. Je odtud krásná vyhlídka na město a jeho okolí.

Hvězdárna - moderní dílo architekta Zdeňka Plesníka bylo pro veřejnost otevřeno roku 1955. v sousedství stojí dřevěná hvězdárna z roku 1929, nejstarší na severní Moravě a ve Slezsku.

Tel.: +420 571 611 928

Email: info@astrovm.cz

www.astovm.cz

Muzeum valašských strašidel - ve stylovém prostředí je soustředěna kolekce figur nadpřirozených bytostí, známých ze starých mýtů, legend a pohádek z regionu Valašska.

Tel.: +420 571 622 243

Otevírací doba: po–pá 9:00-11:00, 13:00 16:00

Židovský a vojenský hřbitov - je součásti městského hřbitova. Židovský hřbitov zahrnuje posledních 17 dochovaných náhrobních stél z let 1870 až 1939. Vojenský hřbitov má tři části. Mramorový monument připomíná 205 tureckých vojáků, kteří ve zdejší, lazaretu podlehli zraněním z první světové války.

Valašské Meziříčí je pro turisty velmi oblíbeným místem z důvodu mnohých aktivit. Okolí tvoří několik vyvýšených míst, ze kterých se příchozím nabízejí krásné výhledy na město a jeho okolí.

Cykloturistika

Přes Valašské Meziříčí vedou rovněž 4 cyklotrasy: č. 501 (VM – směr Vsetín nebo Lešná); č. 6012 (VM – Rožnov pod Radhoštěm), č. 6216 (VM – Lázy), č. 6218 (místní části VM).

Pěší turistika

Valašské Meziříčí a jeho okolí jsou protkány několika naučnými stezkami. Jedna z nich je pojmenována po Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků. Trasa měří 14 kilometrů. Jméno Tomáše Garrigue Masaryka nese také naučná stezka procházející Valašským Meziříčím a jeho okolím. Trasu dlouhou 13 kilometrů lemuje dvanáct zastavení.

Sport

Sportování je možné v areálu, kde se nachází modernizované venkovní městské koupaliště, nový krytý bazén, letní stadion s tartanovými atletickými sektory, fotbalovým trávníkem a tréninkovým hřištěm s umělou trávou. V sousedství stojí zimní stadion s kuželnou, tenisové kurty, haly na bowling a tenis a také sauna.

Zajímavosti v okolí Valašského Meziříčí

Obec Lešná

  • 7 km
  • klasicistní zámek s angl. Parkem

Bystřička

  • 10 km
  • vodní nádrž

Vsetín

  • 20 km
  • Renesanční zámek
  • Židovský hřbitov

Teplice nad Bečvou

  • 19 km
  • Hranická propast
  • Zbrašovské a aragonitové jeskyně

Hodslavice

  • 8 km
  • Rodinný domek Františka Palackého

Rožnov pod Radhoštěm

  • 14 km
  • Valašské muzeum v přírodě

Pustevny

  • 24 km
  • Radhošť (legendární hora s kaplí Sv. Cyrila a Metoděje)

Lipník nad Bečvou

  • 40 km
  • Hrad Helfštýn

www.valasskemezirici.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete