Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Úvaly

Úvaly

Město Úvaly leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, východním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se podél toku řeky Výmoly a prochází tudy silnice spojující Prahu s Českým Brodem. Z geomorfologického hlediska patří město do severovýchodního okraje Pražské plošiny. Z přírodních zajímavostí v okolí upozorňujeme na přírodní park Klánovice-Čihadla či na oblast Škvorecké ob…

Adresa a kontaktní informace

Město Úvaly leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, východním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se podél toku řeky Výmoly a prochází tudy silnice spojující Prahu s Českým Brodem. Z geomorfologického hlediska patří město do severovýchodního okraje Pražské plošiny. Z přírodních zajímavostí v okolí upozorňujeme na přírodní park Klánovice-Čihadla či na oblast Škvorecké obory, nacházející jihozápadním směrem od Úval. Ve městě samotném pak najdeme několik rybníků, které jsou však určeny spíše pro hospodářské účely. Městem prochází červená turistická značka, která vede právě do Klánovického lesa. Ze sportovních akcí odkazujeme na každoroční cyklistický závod Pohár Posázaví. V současné době žije v Úvalech přibližně 5 900 obyvatel na území o katastrální výměře 10,97 km².

Historie

První zmínka o Úvalech se objevuje na počátku 14. století, v souvislosti s obchodování pražských obyvatel s těmi místními. Úvaly samotné vznikly u brodu přes říčku Výmolu podél důležité obchodní stezky, která byla později nazvána Trstenická stezka. Tehdy zde již stál filiální kostel pod farou v Horkách. O povýšení Úval na městečko se zasloužili Olbramovicové ze Škvorce. Od roku 1541 se Úvaly v historických análech objevují jako tržní městečko a od roku 1654 jako městečko. Novými majiteli se postupně stali páni ze Stěžova, Smiřičtí a následně i Lichtenštejnové. Ti zde vládli od první fáze třicetileté války, kdy jim bylo panství přiděleno po rozsáhlých konfiskacích (1624-1848).

Od počátku 18. století můžeme v historických záznamech sledovat držení usedlostí a posloupnost zdejších rychtářů. Jednalo se o tzv. Purkrechtní registra. V těchto záznamech se uvádí 7 gruntů, 7 chalup, mlýn, krčma, výsadní hospoda, masné krámy a obecní pastouška. V roce 1774 se pak objevuje první zmínka o místní škole. Tragédii přinesl rok 1838, kdy vyhořela severozápadní část náměstí. Při rozsáhlé rekonstrukci vznikla dnešní podoba nesouměrného náměstí. V roce 1845 sem dorazila železnice, která napomohla rozvoji kulturního i hospodářského života. V roce 1852 získává městečko samosprávu a prvním starostou byl zvolen Václav Hladík.

Co je k vidění

Zajímavý římskokatolický kostel Zvěstování Páně je v současné době rekonstruován a jeho barokní podoba získává nový hábit. Ke kostelu náleží i římskokatolická fara. Za vidění jistě stojí železniční viadukt zvaný Devět kanálů z roku 1844. Jedná se o 135 metrů dlouhý most, postavený do mírného oblouku přes údolí říčky Výmoly. Možná nejzajímavější památkou v Úvalech je kamenný mostek na okraji Škvorecké obory, který byl v roce 2007 vyhlášen kulturní památkou. Na dobu velkého vlivu Lichtenštejnů v Úvalech upomíná Lichtenštejnský kámen v Klánovickém lese.

Zajímavost

Při procházce po okolí Úval se nezapomeňte podívat na terénní pozůstatky středověkého feudálního sídla o rozloze malého hradu, které je známo pod názvem Skara.

V červnu pořádá každoročně populární skupina Divokej Bill festival Ouvalskej Bigbít.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 26. prosinec

Dnes má svátek Štěpán

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete