Úvalno
Úvalno
Obec Úvalno leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál (přibližně 21 kilometrů), jihovýchodním směrem od města Krnov, nedaleko hrance s Polskem. Západním směrem od Úvalna se nachází hraniční přechod Úvalno-Branice. V těchto místech tvoří přirozenou hranici i řeka Opava. Okolní krajina je utvářena zalesněnými stráněmi vrcholků Jeseníků a přírodní památkou Úvalenské louky. U severního okraje o…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Bruntál
- Obec
- Úvalno
Fotogalerie k článku
Obec Úvalno leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál (přibližně 21 kilometrů), jihovýchodním směrem od města Krnov, nedaleko hrance s Polskem. Západním směrem od Úvalna se nachází hraniční přechod Úvalno-Branice. V těchto místech tvoří přirozenou hranici i řeka Opava. Okolní krajina je utvářena zalesněnými stráněmi vrcholků Jeseníků a přírodní památkou Úvalenské louky. U severního okraje obce je na úpatí vrcholku Strážiště vystavěna Kudlichova rozhledna. Jihozápadním směrem od Úvalna leží přírodní koupaliště Pocheň, kde se lze osvěžit v horkých letních měsících. Na území obce najdeme několik turistických i cykloturistických tras, které vedou do Jeseníků či co Krnova a Opavy. V současné době žije v obci Úvalno přibližně 980 obyvatel na území o katastrální výměře 14,75 km².
Historie
V písemných pramenech se s obcí setkáváme poprvé v roce 1238, kdy je připomínána slovanská obec Chvalno. Dle místní kroniky se na jihozápad od zříceniny hradu Úvalno nacházelo předhistorické sídliště. Hrad samotný plnil svou funkci do poloviny 16. století, přičemž posledním jeho obyvatelem byl Jiří ze Šelenberku. Byl vybudován jako součást obranné zemské linie v polovině 13. století. Na konci 15. století jej udělil český král Vladislav Jagellonský svému kancléři Janu ze Šelenberka. V roce 1523 pak Jiří ze Šelenberka prodal hrad i celé krnovské knížectví markraběti Jiřímu Hohenzollernskému z Ansbachu. Od počátku 17. století pak hrad vlastnili do jeho zničení během třicetileté války Lichtenštejnové. K výraznějšímu rozvoji obce došlo v polovině 19. století, kdy byla dostavěna silnice z Opavy na Krnov a následně i vybudována železniční trať. V roce 1913 byl na památku poslance říšského sněmu v Kroměříži Hanse Kudlicha vystavěn pomník. Kudlich se totiž coby místní rodák zasloužil o úplné zrušení poddanství a roboty. Až do konce druhé světové války tvořili většinu zdejších obyvatel občané německé národnosti. Po skončení válečného běsnění byli na základě Benešových dekretů odsunuti a zdejší oblast dosídlili obyvatelé z beskydské obce Neladná a obyvatelé původně z Kroměříže.
Co je k vidění
Ze zdejších pamětihodností doporučujeme návštěvu kostela svatého Mikuláše, hrob Hanse Kudlicha či příjemný výlet na rozhlednu na vrchu Strážiště. Na místě původního slovanského sídliště byl v minulém století proveden důkladný archeologický průzkum. Pozornější návštěvník si pak může prohlédnout zbytky zříceniny hradu Lobenštejn. Naproti kostelu se nachází barokní budova sýpky s dochovaným vnitřním vybavením z konce 17. století.
Zajímavost
Z mnoha možných procházek po okolí Úvalna doporučujeme cestu po zeleně značené turistické trase, která vede kolem zříceniny hradu Šelenburk do Krnova.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6032 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Farmářský a řemeslný trh 2024 - Rým…
28.11.2024 - 28.11.2024
Náměstí Míru
Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově.