Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Úterý

Úterý

Město Úterý se nachází v západních Čechách, v okrese Plzeň-sever, v Plzeňském kraji. Rozkládá se ve východní části Tepelské vrchoviny, v údolí tvořeném Úterským potokem. V okolí města se lze dlouze toulat malebnými lesy či obdivovat krásu několika malých rybníků. Severním směrem od města se dochovalo několik hraničních kamenů. V minulosti bylo Úterý známým hornickým městečkem. V současné době žij…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Úterý se nachází v západních Čechách, v okrese Plzeň-sever, v Plzeňském kraji. Rozkládá se ve východní části Tepelské vrchoviny, v údolí tvořeném Úterským potokem. V okolí města se lze dlouze toulat malebnými lesy či obdivovat krásu několika malých rybníků. Severním směrem od města se dochovalo několik hraničních kamenů. V minulosti bylo Úterý známým hornickým městečkem. V současné době žije v Úterý (je vzdáleno přibližně 23 km od Mariánských Lázní a necelých 39 km od Plzně) necelých 450 obyvatel na území o katastrální výměře 25,93 km².

Historie

Založení osady předcházející dnešnímu městu je zahaleno tajemstvím. Předpokládá se, že k němu došlo v 11. století a podle pověsti jej založili němečtí horníci. Na pověst o havranu se zlatým prstenem odkazuje i znak města, ve kterém je pod parožím s hraběcí korunou zobrazen právě havran. Relevantně je v písemných pramenech obec poprvé zmiňována poprvé v roce 1233. V té době již zde prokazatelně probíhalo dolování a stál i malebný lovecký zámeček.

Výhodná poloha na křižovatce obchodních cest učinila z Úterý prosperující trhovou osadu. Na počátku 13. století ji nechal Přemysl Otakar II. Povýšit na městys. Snažil se tak přilákat ještě větší množství horníků. K povýšení na městečko došlo v roce 1330. To zde již neprobíhala těžební činnost, neboť doly byly poničeny během útoku habsburských vojsk.

Z popudu tepelského opata Racka bylo Úterý povýšeno v roce 1439 na město a došlo k udělení i několika městských práv. Po rozvoji řemeslné výroby v 16. století byl rozkvět města utlumen během třicetileté války a dále i ničivým požárem v roce 1656. Rozsáhlá gemanizační vlna přísunu obyvatelstva učinila z Úterý převážně německé město. Došlo k opětovnému rozvoji řemeslné výroby, a to zásluhou dobře fungující sítě cechů. V polovině 19. století tak v Úterý žilo na 900 obyvatel. Částečné vylidnění města je tak spojováno až s hromadným odsudem obyvatelstva německé národnosti po roce 1945.

Co je k vidění

Zdálky viditelnou dominantou města je barokní kostel Narození Jana Křtitele, postavený na konci 17. století. Další významnou sakrální stavbou je kostel sv. Václava. Kromě historicky cenné budovy radnice zaujme i dům v jejím bezprostředním sousedství, který je postaven z lomového kamene. Středu náměstí dominuje mariánský sloup z roku 1731.

Zajímavost

Okouzlující krajina obklopující město upoutala i několik filmařských štábů. Natáčely se zde snímky "Zvony z rákosu" a "Zdivočelá země".

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete