Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Úsov

Úsov

Město Úsov leží v Olomouckém kraji, v okrese Šumperk, přibližně 7 kilometrů severozápadním směrem od Uničova. Rozkládá se na pomezí střední a severozápadní Moravy v podhůří Hrubého Jeseníku a protéká tudy řeka Dobravka. Dominantu Úsova tvoří zámek s hradem, který najdeme na východním konci obce. Zvláštností města jsou i zbytky židovského města, které se dochovalo i po době několika sta…

Adresa a kontaktní informace


Město Úsov leží v Olomouckém kraji, v okrese Šumperk, přibližně 7 kilometrů severozápadním směrem od Uničova. Rozkládá se na pomezí střední a severozápadní Moravy v podhůří Hrubého Jeseníku a protéká tudy řeka Dobravka. Dominantu Úsova tvoří zámek s hradem, který najdeme na východním konci obce. Zvláštností města jsou i zbytky židovského města, které se dochovalo i po době několika staletí. Okolí města tvoří rozsáhlý komplex hustých lesů, které jsou lákadlem pro náhodné i náročnější turisty a návštěvníky. Přibližně dva kilometry jižním směrem od města začíná vyhledávaná chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. V současné době žije v Úsově přibližně 1100 obyvatel na území o katastrální výměře 9,3 km².

Historie

Dějiny obce byly úzce spojeny s královským hradem, který byl v polovině 13. století udělen olomouckému purkrabímu Zdíkovi za jeho pomoc králi Václavu I. v tažení proti útočícím Tatarům. Z roku 1260 pochází první písemná zmínka o samotném Úsově, kdy byl hrad v držení olomouckého purkrabího Jiřího ze Švábenic. Za vlády Přemysla Otakara II. se Úsov stal zeměpanským majetkem a na hradě byl ustaven královský lovčí. Jan Lucemburský pak hrad zastavil bratrům Jaroslavu a Albrechtu ze Šternberka, jako náhradu za utrpěnou škodu při vojenském tažení proti Slezsku. Pod hradem bylo v roce 1343 založeno městečko, které podporovalo akce a standardní život na mohutném hradě.

Král Václav IV. potvrdil v roce 1416 zástavu úsovského panství Janu Vlašimovi. Za jeho vlády došlo v roce 1487 ke gotické přestavbě a rozšíření hradu. Úsovské panství se tehdy stalo jedním z nejbohatších na Moravě. Za vlády krále Vladislava II. Jagellonského připadl Úsov Ladislavu z Boskovic. Za Kryštofa z Boskovic zde proběhly pokusy o těžbu drahých kovů, které však nenaplnily očekávání. Po vymření pánů z Boskovic v roce 1597 připadl Úsov Lichtenštejnům, kteří zde pak nepřetržitě vládli až do skočení druhé světové války. Třicetiletá válka zanechala krutou stopu i v oblasti Úsovska. Například v roce 1643 byl hrad i městečko vypáleno od švédských armád. Největších architektonických přeměn se Úsov dočkal v 17. století za Jana Adama Ondřeje.

Co je k vidění

Původní středověký hrad byl přestavěn na monumentální zámek, ve kterém se v současné době nachází lesnické muzeum. V zámku najdeme i novou galerii malíře Lubomíra Bartoše. Ze sakrálních staveb zaujme historicky cenná kaple sv. Rocha, vystavěná v barokním stylu. Celému podhradí pak dominuje kostel sv. Jiljí. Poblíž kostela stojí barokní sýpka, na jejímž vrcholku často sídlí čapí rodina. Stále větší oblibu si získávají původní židovské památky, kterých je ve městě dostatek. Jmenujme alespoň židovský hřbitov se synagogou.

Zajímavost

Z kulturních akcí upozorňujeme na klasické slety čarodějnic, lampiónový průvod či malířskou soutěž pro nejmenší Úsovská sovička.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční Farmářský a řemeslný trh 20…

15.12.2024 - 15.12.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na Vánoční farmářské a řemeslné trhy v Úsově.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete