Uherský Brod
Uherský Brod
Město Uherský Brod leží na jihovýchodní Moravě, v oblasti úrodného Slovácka, jižním směrem od Zlína. Nádhernou okolní přírodní scenérii nabízí údolí mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty, kde se Uherský Brod na pravém břehu řeky Olšavy rozkládá. Velkou oblibu si město i romantické okolí u návštěvníků získalo již v minulých desetiletích, kdy u severního okraje města, na zalesněných stráních …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Uherské Hradiště
- Obec
- Uherský Brod
Historie
Osada předcházející dnešnímu městu vznikla zřejmě již v 10. století a své původní označení "Na Brodě" získala díky brodu přes řeku Olšavu. Z umístění obce lze usuzovat, že se jednalo o jednu z pomezních pevností mezi Moravou a Uherským státem. Tomu nasvědčuje i informace o vybírání cla u brodu přes řeku.
V písemných pramenech se Brod objevuje poprvé v roce 1131 a během následujících desítek let se výrazně rozrůstala. V období vnitřní kolonizace je pak v roce 1272 povýšena králem Přemyslem Otakarem II. na královské město. K ochraně brodu i obce samotné měl sloužit hrad, postavený zřejmě právě v této době. O tři roky později je v listině vydané v Olomouci poprvé použito k označení obce Brod i adjektivum Uherský. Právě nájezdům Uhrů se museli místní obyvatelé často bránit a žili tak v permanentním nebezpečí. Proto je ani příliš nevyvedly z míry boje během husitských válek, během nichž představoval Uherský Brod důležitou strategickou základnu vyznavačů kalicha.
Období relativního klidu po skončení husitských válek vystřídalo válečné běsnění během konfliktu českého krále Jiřího z Poděbrad s králem uherským, Matyášem Korvínem. Po jeho skončení se správy ve městě ujal Jan z Kunovic a období to bylo pro město i panství více než úspěšné. Došlo k hospodářskému i kulturnímu rozkvětu, který byl zastaven až ničivými vpády Bočkajovců na počátku 17. století. V téže době také přicházejí na panství noví vlastníci, páni z Kounic. Pro ně však nebyl Uherský Brod sídelním městem a minimum věnovaného zájmu ho odsoudilo do role periferního městečka.
Stejně jako u ostatních měst v Čechách a na Moravě, mělo 17. století i pro Uherský Brod nádech katastrof a utrpení. Po válečném běsnění vojáků několika armád se dostavila do města i morová epidemie, která v roce 1680 připravila o život více než polovinu obyvatel města. K tomu se přidaly i rozsáhlé požáry a epidemie cholery, které v důsledku zabrzdily jakýkoliv hospodářský růst na několik desítek let.
Vzestupu se podařilo dosáhnout až v druhé polovině 18. století, kdy za primátorství Pavla Hájka došlo k rozsáhlé architektonické výstavbě. Vznikl kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, přestavěn byl kostel sv. Jana Křtitele a dokončena byla i stavba radniční budovy.
Ve II. polovině 19. století dochází v rámci průmyslového boomu k rozsáhlým změnám i v Uherském Brodu. Stává se z něj sídlo okresního hejtmanství, do města je zavedena železniční dráha, zřizovány jsou rozličné kulturní instituce. A ačkoliv ztratil Uherský Brod v roce 1960 výsadu okresní města, zůstává do dnešních dnů jedním z nejvyspělejších průmyslově kulturních center Zlínského kraje.
Co je k vidění
Nejstarší dochovanou památkou ve městě je kostel mistra Jana Husa, který byl naposledy rekonstruován v roce 1920. Z historických staveb stojí za zmínku jistě ještě budova radnice či farní kostel na Masarykově náměstí. Dominantou města je pak dominikánský klášter Nanebevzetí Panny Marie, jehož kořeny lze najít až v 14. století. Upomínku na osobnost Jana Amose Komenského představuje muzejní expozice, umístěná v barokní budově zámečku.
Zajímavost
Vydá-li se návštěvník Uherského Brodu jihovýchodním směrem od města, narazí na obci Bánov, kde funguje malé sportovní letiště. Severozápadním směrem od města lze pak zase navštívit lázeňské město Luhačovice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5812 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz