Uherčice
Uherčice
Obec Uherčice leží v Jihomoravském kraji, v západní části Znojemského okresu, přibližně 14 kilometrů západním směrem od Vranova nad Dyjí. Nedaleko od obce se nachází státní hranice s Rakouskem. Hraniční přechod najdeme v nedalekém Vratěníně. Dominantou Uherčic je skvostný zámek, který byl prohlášen národní kulturní památkou. V blízkém okolí najdeme několik dalších turistických zajímavostí, které …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Znojmo
- Obec
- Uherčice
Fotogalerie k článku
Obec Uherčice leží v Jihomoravském kraji, v západní části Znojemského okresu, přibližně 14 kilometrů západním směrem od Vranova nad Dyjí. Nedaleko od obce se nachází státní hranice s Rakouskem. Hraniční přechod najdeme v nedalekém Vratěníně. Dominantou Uherčic je skvostný zámek, který byl prohlášen národní kulturní památkou. V blízkém okolí najdeme několik dalších turistických zajímavostí, které lákají k pěknému výletů. Jde především o Vranov nad Dyjí, Jemnici či Moravské Budějovice. Součástí Uherčic je i místní část Mešovice. V současné době zde žije přibližně 420 obyvatel na území o katastrální výměře 12,55 km².
Historie
V písemných pramenech se první zmínka o Uherčicích objevuje v roce 1310, ovšem osídlení zdejší oblasti slovanskými kmeny předpokládáme již v době raného středověku. Od svého založení patřily Uherčice oslavanskému klášteru. V období husitských válek a následných spanilých jízd původní obec zanikla. K znovuobnovení Uherčic došlo v průběhu 15. století. Na konci tohoto století potvrdil Vladislav II. Držbu Uherčic vladyckému rodu Krajířů. Ti zde nechali vystavět malou tvrz. Na jejím místě stojí v současné době zámecký objekt.
Po porážce stavovského povstání připadlo celé zdejší panství rodu Berchtoldů. Berchtoldové se zasloužili o renesanční úpravy zámku. Nejhodnotnější uměleckou částí je štuková výzdoba kaple, spojovací chodby a více než 10 sálů. Jejich autorem byl Baldassare Fontána. Poklidný vývoj obce byl narušen až v roce 1821, kdy se většina obyvatelstva připojila k robotní vzpouře a odepřela vrchnosti robotu. Císařské vojsko však revoltu tvrdě potlačilo a vůdce povstání potlačilo. Rozvíjející se průmysl zasáhl i oblast jižní Moravy. V Uherčicích vznikly lihovar, vápenka, pila, mlýn, cihelna i pivovar. Z novověkých dějin zaujme fakt, že zde v druhé polovině minulého století fungoval nápravný tábor pro ženy.
Co je k vidění
Unikátní renesanční zámek patří k architektonickým skvostům České republiky. Po rozsáhlé rekonstrukci na konci minulého století je znovu otevřen veřejnosti. Návštěvníka Uherčic jistě zaujme i lesní park, socha sv. Markéty, kaplička u silnice či kaplička u sýpky. Z tipů na výlet doporučujeme návštěvu historického města Slavonice.
Zajímavost
Budete-li mít při návštěvě zámku štěstí, spatříte na vlastní oči práci restaurátorů, kteří se podílejí na opravě památkově chráněného objektu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5247 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz