Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město Týniště nad Orlicí leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou. Rozkládá se při soutouku řek Tichá a Divoká Orlice. Přezdívku "město v lesích" si vysloužilo pro okolní borové lesy, které Týniště obklopují. Název Týniště je odvozen od slova "týn", znamenající opevněný hrádek na vyvýšeném místě. Týniště představuje významnou železniční křižovatku a zároveň …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Rychnov nad Kněžnou
- Obec
- Týniště nad Orlicí
Město Týniště nad Orlicí leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou. Rozkládá se při soutouku řek Tichá a Divoká Orlice. Přezdívku "město v lesích" si vysloužilo pro okolní borové lesy, které Týniště obklopují. Název Týniště je odvozen od slova "týn", znamenající opevněný hrádek na vyvýšeném místě. Týniště představuje významnou železniční křižovatku a zároveň vyhledávanou oblast pro rekreující se chataře. Křižuje se zde několik značených cyklistických tras, které zájemce provedou po nádherné přírodě Hradeckého lesa. Jedním z tipů na příjemný pěší výlet je návštěva nedalekého města Třebechovice pod Orebem, kde se nachází světoznámé muzeum betlémů. V nedalekých Častolovicích je zase objekt rozlehlého zámeckého parku. V současné době žije v Týništi nad Orlicí přibližně 6 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 52,44 km².
Historie
Osídlování oblasti kolem řeky Orlice započalo zřejmě již v 11. století. Informují nás o tom archeologické nálezy. Původně trhová ves Týniště byla povýšena na městečko někdy kolem roku 1300. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1361 v souvislosti se soupisem majetku Půty z Častolovic. V době husitských válek bylo Týniště nad Orlicí postiženo několika požáry. V roce 1431 dokonce husitské oddíly z Hradce Králové městečko vypálily. V polovině 15. století se dostalo do majetku krále Jiřího z Poděbrad. Dalšího plenění nebylo Týniště ušetřeno ani v roce 1470, kdy zde řádily oddíly Matáše Korvína.
V první polovině 16. století patřilo městečko pánům z Pernštejna, kteří sídlili v Potštejně. V tomto období došlo k vybudování rozsáhlé rybniční sítě, což přineslo mnoha desítkám lidí možnosti obživy. Byl též vybudován 17,5 km dlouhý spojovací kanál mezi řekou Bělou v Častolovicích a Dědinou v Třebechovicích. Sloužil k napájení panských rybníků, mlýnů, pil a valch. Celé týnišťské panství lehlo ještě před vypuknutím třicetileté války popelem. Na konci 17. století jej koupil Tomáš Černín z Chudenic. Další katastrofu přinesl rok 1733, kdy město postihl poslední velký požár. Klíčovou událostí v rozvoji městečka byla výstavba dvou železničních tratí v druhé polovině 19. století. Z chudého zemědělského městečka se stala důležitá průmyslová křižovatka. První vlak tudy projel 14. ledna 1874. K povýšení na město došlo v únoru 1914.
Co je k vidění
Dominantou města je barokní kostel svatého Mikuláše, který byl budován během 18. století. Historické centrum tvoří obdélníkové náměstí, v jehož středu stojí barokní mariánský sloup. Původně barokní budova radnice byla přestavěna v empírovém slohu v 19. století.
Zajímavost
Ve městě úspěšně působní divadelní soubor Jirásek-Temno, který v roce 1998 založila režisérka Eva Drábková.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3357 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz