Týnec nad Sázavou
Týnec nad Sázavou
Město Týnec nad Sázavou leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 18 kilometrů severním směrem od města Říčany a 26 kilometrů jihovýchodním směrem od města Vlašim. Jedná se o významné centrum dolního Posázaví, ke kterému náleží 7 místních částí a dvě osady. Poloha na řece Sázavě, uprostřed hustých lesů, činí z Týnce vyhledávané místo pro turisty a zvláště pak pro vyznavače vodáctví.…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Benešov
- Obec
- Týnec nad Sázavou
Fotogalerie k článku
Město Týnec nad Sázavou leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 18 kilometrů severním směrem od města Říčany a 26 kilometrů jihovýchodním směrem od města Vlašim. Jedná se o významné centrum dolního Posázaví, ke kterému náleží 7 místních částí a dvě osady. Poloha na řece Sázavě, uprostřed hustých lesů, činí z Týnce vyhledávané místo pro turisty a zvláště pak pro vyznavače vodáctví. Z dálky viditelnou dominantou města je vysoká gotická věž, ze které je úchvatný výhled do širokého okolí. Velkým lákadlem pro turisty je i zdejší Muzeum týnecké keramiky. Město je součástí mikroregionu obcí Týnecko. V současné době žije v Týnci nad Sázavou přibližně 5 400 obyvatel na území o katastrální výměře 21,34 km2.
Historie
Původní městečko se rozvíjelo okolo týneckého hradu, který sloužil původně jako přemyslovského sídlo v období vrcholného středověku. Nejstarší zmínky o hradě pocházejí z první poloviny 14. století. Prvním známým majitelem byl Oldřich z Týnce, který byl jedním z předků rodu Medků z Valečka. Mezi majiteli se postupně vystřídali členové rodů Klinštejnů, Velemlýnských a pánů z Hodějova. Po bitvě na Bílé Hoře byl majetek Adama Hodějovského zkonfiskován a prodán Albrechtu z Valdštejna. Třicetiletá válka se krutě podepsala na osudech zdejších obyvatel i týneckého zámku, který byl dvakrát vypálen.
K obnově města i hradu přispěl až František Josef z Vrtby, který zdejší panství spravoval v druhé polovině 18. století. V roce 1791 zde založil továrnu na kameninové zboží a k továrním účelům nechal upravit i Týnecký hrad. Podnik velmi dobře prosperoval a proto zde byla v roce 1812 vystavěna nová tovární budova. Hrabě z Vrtby odkázal celé konopišťské panství Janu Karlovi, knížeti z Lobkovic. Továrna byla později přestavěna na hotel. Ve 30. letech minulého století zde nechal podnikatel František Janeček postavit slévárnu hliníku a barevných kovů. Současně zde byla zahájena výroba motocyklů JAWA.
Co je k vidění
Z historicky cenných objektů upozorňujeme na věž románského hradu s přilehlou rotundou ze 12. století, kostel svatého Šimona a Judy, keramickou továrnu či měšťanský dům U Micků. Z možných výletů do okolí se nabízejí návštěvy zříceniny hradu Zbořený Kostelec, muzea vojenské techniky v Lešanech, zámku Konopiště či okresního města Benešov.
Zajímavost
Širokou oblibu si nejen v hudebních kruzích získal místní dechový orchestr Týnečanka, který již několik let patří ke stálicím na nebi naší dechové hudby.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 122 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz