Týnec nad Labem
Týnec nad Labem
Město Týnec nad Labem leží ve Středočeském kraji, přibližně 12 kilometrů východním směrem od okresního města Kolín. Rozkládá se v oblasti České tabule a převážná část města se nachází na pravém břehu řeky Labe. Okolní krajina má mírně zvlněný charakter. U západního okraje města nalezneme soustavu několika rybníků, přičemž jeden z nich slouží k rekreačním účelům. Křižují se dvě značené turistické …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Kolín
- Obec
- Týnec nad Labem
Město Týnec nad Labem leží ve Středočeském kraji, přibližně 12 kilometrů východním směrem od okresního města Kolín. Rozkládá se v oblasti České tabule a převážná část města se nachází na pravém břehu řeky Labe. Okolní krajina má mírně zvlněný charakter. U západního okraje města nalezneme soustavu několika rybníků, přičemž jeden z nich slouží k rekreačním účelům. Křižují se dvě značené turistické trasy, vedoucí k národnímu hřebčínu a zámku v Kladrubech nad Labem. Město se skládá se tří místních částí – Týnec nad Labem, Lžovice, Vinařice. Historické jádro města byla v roce 2003 prohlášeno městskou památkovou zónou. V současné době zde žije přibližně 1 900 obyvatel na území o katastrální výměře 15,69 km².
Historie
Již v průběhu 10. století zde stálo opevněné sídlo Slavníkovců, které se postupem času přeměnilo na přemyslovský knížecí dvorec. V písemných pramenech je tento dvorec poprvé připomínán v roce 1110. V roce 1183 se majitelem dvorce stal pražský klášter johanitů. Ve 14. století se Týnec nad Labem dostal do majetku sedleckého cisterciáckého kláštera, který tu založil klášter pro mnichy a jeptišky, ale i mlýn a hospodu u přívozu pro poutníky. Po husitských válkách se stal majitelem Týnce Vaněk z Miletínka. Ten se zasloužil o výstavbu tvrze, která zde stojí dodnes.
Dalším významným majitelem byl Vilém z Pernštejna. V roce 1550 zde již stál most a celnice. Na počátku 17. století jmenoval král a císař Rudolf II. Týnec královským komorním městem a udělil mu právo pořádání dvou výročních trhů. Během 18. století zde vznikla manufaktura Dobrovských, která spřádala vlnu pro podniky v rakouském Linci. Z dalších průmyslových podniků jmenujme koželužnu Harrerových či továrnu na lakované usně. Ta v roce 1891 získala zlatou medaili na Průmyslové výstavě v Praze.
Co je k vidění
Z původní gotické tvrze se dochovala do dnešních dnů věžovitá budova. Velkou tradici má kostel Stětí svatého Jana Křtitele, vzniknuvší ve 12. a 13. století. Nedaleko kostela je městské náměstí, kterému dominuje barokní budova a radnice zdobená věžičkou. Na náměstí najdeme i několik empírových domů z první poloviny 19. století. Střed náměstí zdobí sloup Imaculaty se sochami světců. Pěkným výletem může být cesta na vrchol kopce Šibeník, který se nachází východním směrem od města. Jižním směrem od Týnce pak stojí i vyhledávaný zámek Kačina.
Zajímavost
Vyhledávaným místem v Týnci nad Labem je i hrobka generála Melase, který byl v polovině 17. století správcem královského hřebčína v Kladrubech.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 403 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Koncert filmové hudby 2025 - Kolín
23.01.2025 - 23.01.2025
Zámecká 109, Kolín
Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede v Kolíně svůj úspěšný Koncert filmové hudby. Toto mladé hudební těleso pod…